• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

גינון בר קיימא

נוף גני רמת הנדיב
הגינון במאה הקודמת התאפיין בתכנון גנים ברמת אחזקה גבוהה, בשימוש ראוותני בצמחים וביסודות דוממים זרים לסביבה, וכן בשימוש רב מדי בדשנים ובחומרי הדברה שאינם ידידותיים לסביבה. אמנם דרך זו הניבה תוצאות מיידיות, אך במחיר כבד של זיהום סביבה ומי התהום, דלדול פוריות הקרקע, צמחייה פולשנית, שעות עבודה ארוכות לריסון צימוח מהיר ושימוש שגרתי בציוד מכני.
עם עליית המודעות העולמית לבזבוז ולנזק הסביבתי הטמונים בגישה זו, הסתמנה מגמה הפוכה המבקשת ליצור יחסי גומלין מקיימים בגן הנוי. גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר – הנוף, הקרקע, הסביבה והצמחייה המתאימה לאזור, ודוגל ברמת אחזקה נמוכה וביישום שיטות גינון המעשירות את פוריות הקרקע, מגבירות את העמידות הטבעית של הצומח למחלות ולמזיקים ונמנעות ככל האפשר משימוש בחומרי דישון והדברה כימיים. המטרה העיקרית של גינון מסוג זה היא להגיע לאיזון בין כל רכיבי הגן לטווח ארוך.
 
רמת הנדיב במספרים
שעריה של רמת הנדיב פתוחים למבקרים 365 ימים בשנה (למעט יום הכיפורים). את המקום פוקדים יותר מ-300 אלף מבקרים בשנה, הנהנים ממרחביו של פארק טבע המתפרס על פני 4,500 דונם, משבילי הליכה ומנתיבי רכיבה על אופניים. בלבו של פארק הטבע נפרסים על פני 70 דונם גני הזיכרון לברון רוטשילד ולרעייתו.
כחוליה מקשרת בין שני מוקדי עניין אלה נמצא המתחם של מרכז המבקרים, שבו מתקיימים זה לצד זה גינון בצמחיית בר מובהקת וגינון בצמחי תרבות.
 
 
 
הגינון הבר-קיימא בא לידי ביטוי בגני הזיכרון, במרכז המבקרים וב"מרחב הירוק" במספר היבטים:
1. טיפוח משאבי נוף: תכנון גני הזיכרון משנת 1936 הועיד פחות מ-50% מאזורי הגן לצמחי תרבות. יתרת השטח (כ-40 דונם) נותר עטור צמחי בר מקומיים. כפועל יוצא, בארבע עונות השנה זוכים המבקרים בגנים במופעי הצמחייה של הטבע בתוך הגנים עצמם.
בעונת הקיץ היבשה עולים למרכז הבמה צמחי התרבות במגוון צבעי עלווה (כמו אקליפה ודורנטה זהובה) ובמרקם מעניין (כמו אספרג צפוף פרחים "מאירי"). רובם המכריע של הצמחים הם רב-שנתיים, ואינם דורשים אחזקה אינטנסיבית.
בבנייתו של מרכז המבקרים הושקעו מאמצים רבים בשימור נכסי הנוף הקיימים, כגון עצי חרוב, אורן ואלון. בגינון שולבו סלעים נאים, על הצומח שבהם. סלעים שנחפרו במקום נגרסו ושולבו במהלך הבנייה.
על גג המבנה פוזרה אדמה מעורבת עם סלעים גרוסים ומועשרת בקומפוסט תוצרת רמת הנדיב. זאת ועוד, מתוך מודעות ותכנון צומצם מספר המקומות לחניית מכוניות כדי לטעת עצים רבים שיוכלו להצל בעתיד על 80% משטח החניון.
2. ניהול משאב המים: בתוך גני הזיכרון התייעלה מערכת ההשקיה באמצעות בקרה מרחוק. כמו כן צומצמו כמויות המים להשקיית מדשאות ושיחים. שטח הערוגות של פרחי עונה, צרכני מים גדולים יחסית, צומצם לכדי אחוז אחד משטח הגן, והמקום שנתפנה נתפס על ידי צמחייה רב-שנתית החסכנית בצריכת המים.
א. בגינון של מרכז המבקרים נשתלו צמחי בר ארצישראליים המותאמים לאקלים המקומי ושיוכלו, לאחר שיתבססו, להתנתק מקווי הטפטוף ולהסתפק בגשמי חורף, לדוגמה: צמחי תבלין ומרפא (רוזמרין, אזוביון, בן אזוב, אזובית מצויה, פיגם מצוי, לענה שיחית, מרווה רפואית, זוטה לבנה ועוד), שיחים ועצים כמו זית אירופי, אדר סורי, אלת המסטיק, אלון מצוי ואלון תבור, לוטם מרווני ולוטם שעיר, גפן הבר, כליל החורש, בר זית בינוני וכן פקעות ובצלים כמו רקפת מצויה.
ב. הפניית מים שוליים (מי מזגנים) ושחורים ממבנה מרכז המבקרים והמשרדים אל מתקן טיהור בשיטת ביו-דיסק. מהמתקן מוזרמים המים הנקיים אל שטחי השקיה באזור שירות בקווי טפטוף סגולים.
ג. במרכז המבקרים מי נֶגֶר עִליים מנוקזים אל ארבעה בורות ניקוז ומוחדרים אל הקרקע בעזרת בורות חלחול. בגן נספגים המים בשטחי הגינון.
ד. חיפוי קרקע ברסק עץ הוא דרך מצוינת לשמירה על לחות הקרקע ועל טמפרטורה נוחה של בית השורשים, להקטנת קרינה חוזרת, לייעול ההשקיה, למניעת עשבייה מבצבצת ולהעשרת הקרקע עם ההתפרקות האיטית של החיפוי.
3. אפס פסולת בגן: כל החומר הירוק היוצא מן הגנים או נאסף בפארק הטבע, מובל אל אתר הקומפוסט של רמת הנדיב, שם הוא נגרס, נערם בערמות ומתפרק לאיטו. אדמה, סלעים וגזעי עצים נשמרים במקום, ומשולבים מחדש במידת הצורך.
4. גן ללא רעלים: נוסף על המחקרים האקדמיים הנערכים בשטחי פארק הטבע ובגנים, העוסקים בנושאי סביבה לרובדיהם, יש נטייה למזער דישון והדברה בחומרים כימיים בגנים. התפיסה היא שצמח השתול בתנאים סביבתיים המתאימים לו, יגיע למיטבו, יהיה חסון ולא יצריך טיפולים מיוחדים. בגני הזיכרון אין משתמשים במפוח ומיישמים מעקב וניטור מוקדם של מחלות ומזיקים.
5. שילוב צמחייה מקומית: גן איריסי השושן, שנאספו מבתי גידול מופרים ברחבי הארץ, אוקלמו ונטמנו בשטחים האקסטנסיביים (גינון שמבוסס על תרומת משקעי החורף בלבד, ללא השקיית עזר בקיץ) שבתוך גני הזיכרון. גם לשימור מיני בר נדירים יש מקום במכלול, והם מטופחים בשטחי המשתלה של רמת הנדיב במטרה להישתל בגן מקלט למיני צומח נדירים המוקם ב"גן הקיימות" שבמרחב הירוק.
6. גן מושך בעלי חיים: גן בר-קיימא מיועד למשוך בעלי חיים מקומיים על ידי יצירה של סביבת חיים תומכת עבורם. על מיני ציפורי השיר שענפי עצי הגן מהווים עבורם הגנה, מקום קינון ואספקת מזון, נוספו דיירי גן כף הרגל האקולוגית. גן ציורי זה מבוסס על צמחייה מושכת פרפרים, לצורכי צוף וכפונדקאים. פרפרים משמשים ביו-אינדיקטורים לאיזון שבסביבתם, ומורים ברפרוף על המגוון הביולוגי העומד לרשותם.
7. יחסי גומלין חיוביים בין הסביבה לאדם: יותר מ-50 שנה הגנים משרתים ציבור רחב המגיע לביקורים מזדמנים ולפעילויות חינוכיות ואירועים תרבותיים, כמו קונצרטים בצל העצים ובאמפיתיאטרון, ופעילויות המטפחות קשר עם הקהילה, כמו מתנדבים בתחומי הפעילות השונים ברמת הנדיב. כל זאת תוך התחשבות בחי ובצומח המקומיים, אם על ידי יצירה של סביבת חיים תומכת עבורם ואם בהגבלת שעות פעילות כדי לפנות את המרחב לבעלי החיים בשעות הערב.
שילוב אנשים בעלי צרכים מיוחדים כערך מוביל בחברה מקיימת מיושם ברמת הנדיב באמצעות תכנית הגינון הטיפולי. במסגרת התכנית משולבים אנשים מאוכלוסיות שונות בעשייה גננית ברחבי גני הזיכרון, המטפלים בגן כף הרגל ופועלים בגינה הטיפולית שתוכננה ועוצבה בהתאם ליכולותיהם ולצורכיהם. בלב הגינה שולחן עבודה מוגבה ומוצל, גינת נוי וברכה, גינת ירק ומטבח, וכן גינה אישית לכל אחד מהמשתתפים בתכנית. בעצם השילוב של אוכלוסייה זו מובלעת אמירה על החשיבות שבקבלת השונה בחברה.
החזון של רמת הנדיב, המבטא את מחויבות המקום לקיום יחסי גומלין הרמוניים בין אדם לטבע, משתקף ביישום גינון בר-קיימא במרחבי הגנים ובפארק הטבע, תוך שיתוף הקהל המקצועי והחובב בידע הנצבר בתחום זה במשך השנים.

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום