• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

גינון בר קיימא

טרקטור עם גזם בגנים

הגינון במאה הקודמת התאפיין בתכנון גנים ברמת אחזקה גבוהה, בשימוש ראוותני בצמחים וביסודות דוממים זרים לסביבה, וכן בשימוש רב מדי בדשנים ובחומרי הדברה שאינם ידידותיים לסביבה. אמנם דרך זו הניבה תוצאות מיידיות, אך במחיר כבד של זיהום סביבה ומי התהום, דלדול פוריות הקרקע, צמחייה פולשנית, שעות עבודה ארוכות לריסון צימוח מהיר ושימוש שגרתי בציוד מכני.
עם עליית המודעות העולמית לבזבוז ולנזק הסביבתי הטמונים בגישה זו, הסתמנה מגמה הפוכה המבקשת ליצור יחסי גומלין מקיימים בגן הנוי.
גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר – הנוף, הקרקע, הסביבה והצמחייה המתאימה לאזור. גינון בר קיימא דוגל ברמת אחזקה נמוכה וביישום שיטות גינון המעשירות את פוריות הקרקע, מגבירות את העמידות הטבעית של הצומח למחלות ולמזיקים ונמנעות ככל האפשר משימוש בחומרי דישון והדברה כימיים.
המטרה העיקרית של גינון מסוג זה היא להגיע לאיזון בין כל רכיבי הגן לטווח ארוך.

רמת הנדיב במספרים
שעריה של רמת הנדיב פתוחים למבקרים 365 ימים בשנה (למעט יום הכיפורים). את המקום פוקדים יותר מ-500 אלף מבקרים בשנה, הנהנים ממרחביו של פארק טבע המתפרס על פני 4,500 דונם, משבילי הליכה ומנתיבי רכיבה על אופניים. בלבו של פארק הטבע נפרסים על פני 70 דונם גני הזיכרון לברון רוטשילד ולרעייתו.
כחוליה מקשרת בין שני מוקדי עניין אלה נמצא המתחם של מרכז המבקרים, שבו מתקיימים זה לצד זה גינון בצמחיית בר מובהקת וגינון בצמחי תרבות.

הגינון בר הקיימא בא לידי ביטוי בגני הזיכרון, במרכז המבקרים וב"מרחב הירוק" במספר היבטים:

טיפוח משאבי נוף
תכנון גני הזיכרון משנת 1936 הועיד פחות מ-50% מאזורי הגן לצמחי תרבות. יתרת השטח (כ-40 דונם) נותר עטור צמחי בר מקומיים. כפועל יוצא, בארבע עונות השנה זוכים המבקרים בגנים במופעי הצמחייה של הטבע בתוך הגנים עצמם.
בעונת הקיץ היבשה עולים למרכז הבמה צמחי התרבות במגוון צבעי עלווה (כמו אקליפה ודורנטה זהובה) ובמרקם מעניין (כמו אספרג צפוף פרחים "מאירי"). רובם המכריע של הצמחים הם רב-שנתיים, ואינם דורשים אחזקה אינטנסיבית.
בבנייתו של מרכז המבקרים הושקעו מאמצים רבים בשימור נכסי הנוף הקיימים, כגון עצי חרוב, אורן ואלון. בגינון שולבו סלעים נאים, על הצומח שבהם. סלעים שנחפרו במקום נגרסו ושולבו במהלך הבנייה.
על גג המבנה פוזרה אדמה מעורבת עם סלעים גרוסים ומועשרת בקומפוסט תוצרת רמת הנדיב. זאת ועוד, מתוך מודעות ותכנון צומצם מספר המקומות לחניית מכוניות כדי לטעת עצים רבים שיוכלו להצל בעתיד על 80% משטח החניון.

מרכז המבקרים
מרכז המבקרים

ניהול משאב המים 
בתוך גני הזיכרון התייעלה מערכת ההשקיה באמצעות בקרה מרחוק. כמו כן צומצמו כמויות המים להשקיית מדשאות ושיחים. שטח הערוגות של פרחי עונה, צרכני מים גדולים יחסית, צומצם לכדי אחוז אחד משטח הגן, והמקום שנתפנה נתפס על ידי צמחייה רב-שנתית חסכנית בצריכת המים.

- בגינון של מרכז המבקרים נשתלו צמחי בר ארצישראליים המותאמים לאקלים המקומי ושיוכלו, לאחר שיתבססו, להתנתק מקווי הטפטוף ולהסתפק בגשמי חורף. דוגמה לכך צמחי תבלין ומרפא  כמו רוזמרין, אזוביון, בן אזוב, אזובית מצויה, פיגם מצוי, לענה שיחית, מרווה רפואית, זוטה לבנה ועוד. שיחים ועצים כמו זית אירופי, אדר סורי, אלת המסטיק, אלון מצוי ואלון תבור, לוטם מרווני ולוטם שעיר, גפן הבר, כליל החורש, בר זית בינוני וכן פקעות ובצלים כמו רקפת מצויה.

- הפניית מים שוליים (מי מזגנים) ומים שחורים ממבנה מרכז המבקרים והמשרדים אל מתקן טיהור בשיטת ביו-דיסק. מהמתקן מוזרמים המים הנקיים אל שטח השקיה יעודי באזור שירות בקווי טפטוף סגולים.

- במרכז המבקרים מי נֶגֶר עִליים מנוקזים אל ארבעה בורות ניקוז, מוחדרים אל הקרקע בעזרת בורות חלחול ונספגים בשטחי הגינון.

- בגן משולב חיפוי קרקע ברסק עץ לשמירה על לחות הקרקע ועל טמפרטורה נוחה של בית השורשים, להקטנת קרינה חוזרת, לייעול ההשקיה, למניעת עשבייה מבצבצת ולהעשרת הקרקע עם ההתפרקות האיטית של רסק העץ.

צמחי בר בגן
צמחי בר בגנים

אפס פסולת בגן
הפסולת הגננית היוצאת מן הגנים או נאספת בפארק הטבע, מובלת אל אתר הקומפוסט של רמת הנדיב, שם היא נגרסת, נערמת בערמות ומתפרקת לאיטה. אדמה, סלעים וגזעי עצים נשמרים במקום, ומשולבים מחדש במידת הצורך.

גן ללא רעלים
אנו ממזערים דישון והדברה בחומרים כימיים בגנים. התפיסה היא שצמח השתול בתנאים סביבתיים המתאימים לו, יגיע למיטבו, יהיה חסון ולא יצריך טיפולים מיוחדים. בגני הזיכרון אין משתמשים במפוח ומיישמים מעקב וניטור מוקדם של מחלות ומזיקים.

שילוב צמחייה מקומית
בגן הזכרון הקמנו את גן איריסי השושן. אלו נאספו מבתי גידול מופרים ברחבי הארץ, אוקלמו ונטמנו בשטחים האקסטנסיביים (המושקים ע"י גשם בלבד, ללא השקיית עזר בקיץ) שבתוך גני הזיכרון. גם לשימור מיני בר נדירים יש מקום במכלול, והם מטופחים בשטחי המשתלה של רמת הנדיב במטרה להישתל בשטחים מתאימים ברחבי הפארק.

שתילי איריסים במשתלה
שתילי איריסים במשתלה

גן מושך בעלי חיים
גן בר-קיימא הוא גן התומך בבעלי חיים מקומיים על ידי יצירה של סביבת חיים תומכת עבורם.
 דוגמה לגן כזה הוא גן טביעת הרגל האקולוגית. גן ציורי זה מבוסס על צמחייה מושכת פרפרים, לצורכי צוף וכפונדקאים. פרפרים משמשים ביו-אינדיקטורים לאיזון שבסביבתם, ומורים ברפרוף על המגוון הביולוגי העומד לרשותם. גן כזה תומך גם בציפורי שיר שענפי העצים הגן מהווים עבורן הגנה, מקום קינון ואספקת מזון.

יחסי גומלין חיוביים בין הסביבה לאדם
למעלה מ-50 שנה הגנים משרתים ציבור רחב המגיע לביקורים מזדמנים, לפעילויות חינוכיות ואירועים תרבותיים, כמו קונצרטים בצל העצים ובאמפיתיאטרון. 
פעילות נוספת התורמת לטיפוח קשר עם הקהילה היא פעילות מתנדבים מהסביבה הקרובה העובדים במחלקות השונות ברמת הנדיב. כל זאת תוך התחשבות בחי ובצומח המקומיים. על ידי יצירה של סביבת חיים תומכת עבורם, ע"י הגבלת שעות פעילות לשעות היום כדי לפנות את המרחב לבעלי החיים בשעות הערב.
לסיכום, החזון של רמת הנדיב, המבטא את מחויבות המקום לקיום יחסי גומלין הרמוניים בין אדם לטבע, משתקף ביישום גינון בר-קיימא במרחבי הגנים, תוך שיתוף הקהל המקצועי והחובב בידע הנצבר בתחום זה במשך השנים.

גולם על יד אדם
האיזון העדין שבין אדם לטבע

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום