• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

גז לכבשים - הידעתם?

כבשה בפארק

לקראת שבועות וגז הכבשים המתבצע בדיר רמת הנדיב מדי שנה, קבלו ארבע עובדות מעניינות שייתכן כי לא ידעתם.

בהיסטוריה של עמנו הגז מוזכר במקורות רבים, ביניהם בהבאת הביכורים: "ראשית דגנך, תירושך ויצהרך – וראשית גז צאנך תיתן לו" (דברים י"ח, ד').

1. בעונת האביב, לקראת הקיץ, גוזזים את הכבשים. הכבשה המבויתת שאנו פוגשים בשטחי המרעה ובמשקים היא כבשה שיש לה צמר. הצמר משמש זה אלפי שנים לייצור סיבים ובדים. מעניין לדעת כי לכבשת הבר היה דווקא מעט מאוד צמר. הכסות על גופה הייתה בעיקר שיער, כלומר על עורה היו בעיקר זקיקי שיער ולא זקיקי צמר. במהלך ביות הכבשה (לפני כ-10,000 שנה) טיפח אותה האדם וברר באופן מלאכותי את הכבשים שיש להן יותר זקיקי צמר, וכך קיבלנו היום את הכבשה בעלת הצמר הרב.

2. רוב הכבשים המבויתות לבנות, וזאת מדוע? כי הצמר הלבן הוא הקל ביותר לצביעה. כבשת הצמר מהגזע מארינו (merino) היא כבשה בעלת צמר רב שאותה גידלו בספרד. בימי הביניים לספרד היה מונופול על כבשה זו וחל איסור מוחלט לייצא אותה לארצות אחרות (איסור שהעובר עליו הסתכן בקבלת עונש מוות), וזאת כדי לשמור על המשאב הזה בספרד. בתקופה המודרנית כבשת המרינו מגודלת באוסטרליה ובניו זילנד, ונפוצה בכל העולם (גם ברמת הנדיב).

3. גזיזת הכבשים עוזרת באיבוד חום בתקופת הקיץ ומשפרת את מצבן הגופני והמטבולי. בימים מודרניים אלה פחת השימוש בצמר באופן ניכר בגלל ייצור סיבים סינתטיים. עם זאת, עדיין משתמשים בצמר לייצור בדים. גיזת הצמר הנותרת לאחר הגזיזה בישראל אינה משמשת לייצור בדים מאחר שאיכותה ירודה בדרך כלל.

4. בעבר היה נגזז הצמר במספריים מיוחדים המיועדים לכך, אך כיום הדבר נעשה במכונה ייעודית. כמו כן, נערכו כינוסים ותחרויות גזיזת צמר שבהם היו נפגשים הנוקדים. בשנות החמישים של המאה הקודמת היו מציינים את חג הגז, שהיה מורכב מטקס קצר, מסעודה ומעצרת. הטקס היה מתקיים בשעת בין הערביים ולקראתו היה הציבור מתכנס ליד הדיר המקושט משני צידי הדרך ומחכה להגעת הצאן מהשדה, הבנות היו נושאות את גיזות הצמר על ראשן (מעל טסי קש צבעוניים) והטקס היה מסתיים במחול רועים.

גז כבשים

אהבתם? הצטרפו בחינם לרשימת התפוצה וקבלו מדי חודש כתבות ועדכונים על פעילויות לכל המשפחה - להרשמה

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום