• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

אתרים הסטורים ברמת הנדיב המופיעים במקורות היהודים

אתרים הסטורים ברמת הנדיב המופיעים במקורות היהודים
כידוע חודש תשרי הוא חודש החגים. רבים מאיתנו נהנים מימי החופש ויוצאים לטייל בטבע. רמת הנדיב מציעה מסלולי טיולים בפארק הטבע ובהם אתרים, ערכי טבע ומורשת. כל המסלולים מתחילים בכיכר ראשית השבילים, שנמצאת סמוך למגרש החניה ולמרכז המבקרים. הפעם נחזור לטייל בשביל המעיין. מצוידים בדף המסלול (אפשר להוריד מאתר האינטרנט או לרכוש בחנות המידע ב-5 ₪), נעקוב אחרי נקודות העניין ונראה כיצד הן מופיעות במקורות היהודיים. מובן שלא נוכל לדון ולהזכיר במדור זה את כל ערכי המורשת הקשורים להיסטוריה היהודית; נביא כאן רק דוגמאות אחדות לאתרים ברמת הנדיב שיש התייחסות אליהם במקורות היהודיים.
נקודה מספר 2 (בדף המסלול הכחול) מתמקדת בעץ החרוב. החרוב אינו מופיע בתנ"ך אך מופיע פעמים רבות בדברי החכמים. נזכיר שני מקומות שבהם יש התייחסות לחרוב: "יום אחד היה הולך בדרך. ראה אדם אחד שהיה נוטע חרוב. אמר לו: עד כמה שנים [יעברו עד ש] נותן העץ פירות? אמר לו: עד שבעים שנה. אמר לו: האם ברור לך שתחיה שבעים שנה? אמר [=ענה] לו אותו האיש: עולם מלא חרובים מצאתי? כפי ששתלו לי אבותי כך שותל אני גם לבני" (בבלי, תענית, כג ע"א).
הסיפור הנפלא הזה מלמד אותנו מהי חשיבה של קיימות: על ההמשכיות של הטבע ונחיצותה של המחשבה לטווח ארוך למען הדורות הבאים. כשם שיצרו ושימרו למעננו, כך עלינו לייצר ולטפח עולם טוב יותר למען ילדינו ונכדינו.
פירות החרוב ידועים כמתוקים במיוחד. "אמר רבי חנינא: כשעליתי מן הגולה מצאתי חרוב ופצעתיו, ומשך מלו ידי דבש" (תרגום מארמית, פיאה פ"ז ה"ג).
נזכור שבעולם הקדום לא היה הסוכר כפי שאנו מכירים כיום, לכן לפירות מתוקים הייתה חשיבות ומשמעות שונה בתזונה של האדם.
בהמשך המסלול, סמוך לעין צור, אנו פוגשים בבית המרחץ מהתקופה הרומית (מספר 5 בדף המסלול). בית המרחץ שלפנינו דומה לבתי מרחץ אחרים מתקופת הורדוס שנתגלו באתרים אחרים בארץ, כמו במצדה, בהרודיון וביריחו. בחוברת נמצא איור המתאר בצורה ברורה ויפה את מבנה בית המרחץ. רבים מבתי המרחץ ייצגו השפעה של התרבות הרומית. היהדות רואה ברחיצת הגוף חשיבות רבה, אך ייעדה לכך את המקוואות ומטרת הרחצה היטהרות ולא עונג ופאר כמו שהיה בבתי המרחץ הרומיים. לפיכך היחס של חכמי התקופה אל בתי המרחץ היה מסויג בדרך כלל. כפי שכתוב: "בכל מקום מותר להרהר בדברי תורה – חוץ מבית המרחץ ובית הכיסא" (בבלי, ברכות כד, ע"ב).
רבן גמליאל נהג לבקר בבית המרחץ אף שהיה בו פסל של האלה הרומית אפרודיטי. כשנשאל על כך לא חמק מעימות: "מפני מה אתה רוחץ במרחץ של אפרוטידי? אמר לו, אין משיבין במרחץ. כשיצא אמר לו, אני לא באתי בגבולה, היא באה בגבולי; אין אומרין נעשה מרחץ נוי לאפרוטידי, אלא נעשית היא נוי למרחץ".
אחרי הביקור במתחם המעיין ממשיך השביל המסומן בכחול ומתחיל בעלייה לכיוון כיכר ראשית השבילים. אנו מגיעים למבנה עגול, הקולומבריום (נקודה מספר 7 בדף המסלול). זהו שריד למבנה עגול שהתנשא לגובה של כ-18 מטרים. המבנה שימש לגידול יונים ("קולומבה" בלטינית פירושו יונה). בעבר היו למבנים אלה חשיבות רבה. בלשלשת היונים נהגו להשתמש לדישון השדות, וביונים עצמן למאכל או לקורבן בבית המקדש. למרות החשיבות הכלכלית של גידול היונים חכמינו נתנו את דעתם וקבעו כללים מחייבים לבניית קולומבריום: "מרחיקין את השובך מן העיר חמישים אמה ולא יעשה אדם שובך בתוך שלו אלא אם כן יש לו חמישים אמה לכל רוח" (משנה בבא בתרא ב', ה'). מבנה ובו כמות גדולה של יונים עלול להוות גם מפגע של ריחות ומזיקים, לכן קבעו שייבנה במרחק כך שימנע מהמפגעים להגיע ליישוב הקרוב בכל תנאי הרוח.
מדוגמאות בודדות וקצרות אנו לומדים שנושאים של איכות סביבה, תרבות, מורשת, תכנון וחשיבה לטווח ארוך היו חשובים גם לפני מאות רבות של שנים. 
נושא הקיימות הוא קריטי בימינו והיה חשוב גם לאבותינו. 
 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום