• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

אודות הבר זית

בר זית

עיתוי, אינטנסיביות ותדירות של תהליכים פנולוגיים בשיח ים תיכוני סקלרופילי ירוק-עד - בר זית בינוני -  נחקרו במשך ארבע שנים של תצפיות בפארק  טבע רמת הנדיב. הדפוס הכללי של עיתוי האירועים הפנולוגיים דומה לזה של שיחים ים - תיכוניים סקלרופיליים רבים אחרים, ומסבירים אותו במונחים של הסתגלות לזמינות המים. דפוס זה מראה צימוח וגטטיבי  ופריחה באביב, ופריחה קודמת לצימוח וגטטיבי. הבשלת הפירות מתרחשת בסתיו. אורך חיי העלים 13 - 15 חודשים בדרך כלל, ורובם המכריע של העלים נושרים בתחילת הקיץ. עם זאת, כמות לא מבוטלת  של עלים נשארת על הצמחים במשך 24 חודשים, וככל הנראה אף מעבר לכך, ואלה תורמים ליכולת הפוטוסינתטית שלו. במשך השנים בהן נערכו התצפיות חלו תנודות בעיתויי תקופות הצימוח הוגטטיבי והפריחה, והם החלו מוקדם, ככל הנראה בהתאמה לכמויות גדולות של משקעים בתחילת החורף. פרץ חלש של צימוח וגטטיבי חורפי הופיע לעיתים, וגם דבר זה ארע בהתאמה לגשמים מוקדמים. מעולם לא נצפה צימוח וגטטיבי במשך הקיץ והסתיו. נראה שזמינות המים היא הגורם המווסת העיקרי של העיתוי הפנולוגי, הן לגבי הדפוס הכללי והן לגבי התנודות.
 
 
בניגוד לצימוח הוגטטיבי, שהופיע בקביעות והיה אינטנסיבי מאוד מדי שנה, שלבי הרבייה (פריחה ופרי) התרחשו בקצב, עוצמה ותדירות חלשים, עם מידה רבה יותר של השתנות ואי-ודאות. קצב הבשלת הפרי, החלש מאוד ברמת האוכלוסייה, מעלה את האפשרות של masting, כלומר התאמה נגד אכילת יתר על ידי בעלי חיים או פגיעה על ידי מזיקים, כשבין שנות יבולי פרי גדולים, יבולי הפרי קטנים. אך ללא ספק סיבה חלקית היא הדפוס האנדרודיואצי (דו- ביתי) של מיניות הבר-זית. נראה,שמאפייני שלבי הרבייה מבוקרים יותר על ידי מגבלות, שמקורן  בגורמים הקשורים בביולוגיית הרבייה מאשר בזמינות המים. 

משטרי הפרעה (רעייה, גיזום ודילול צמחיית חורש) גרמו לצימוח שרביטים מואץ שהופיע באפריל ובמאי. גידול מוגבר זה היה מלווה בירידה בגודל העלים ובמידת הסקלרופיליות, תופעות הניתנות להסבר במונחים של פיצוי על ידי קיזוז משאבים. תדירות ועוצמת הפריחה ברמת האוכלוסייה גדלו גם הן במידה מסוימת תחת משטרי הפרעה למניעת התפשטות שריפות, אך לא בעקביות. ניתן להסיק מכך, שהדפוס הכללי של האירועים הוגטטיביים-פנולוגיים  של בר- זית בינוני יכול להתפרש כהסתגלות ארוכת טווח לאקלים הים תיכוני הנוכחי, שמשקפת גם את המורשת הפילוגנטית שלו. התנודות בעיתוי הצמיחה והתגובות למשטרי הפרעה למניעת התפשטות שריפות משקפות גמישות והסתגלות קצרת טווח, שהן אספקט נוסף בהסתגלות הכוללת לסביבה ים -תיכונית משתנה. עם זאת, המשמעות ההסתגלותית של מאפייני הרבייה הפנולוגיים והרלוונטיות שלהם לסביבה הים - תיכונית, איננה ברורה, וככל הנראה מאפיינים אלה עוצבו בעיקר על ידי מגבלות אחרות.

גד פולק: מכללת סמינר בקיבוצים, תל אביב.
רחלי שוורץ-צחור: החברה להגנת הטבע ויד הנדיב.
אבי פרבולוצקי:רשות הטבע והגנים הלאומיים, מינהל המחקר החקלאי - מרכז וולקני.

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום