-טיפולי1-aspect-ratio-x

מהו גינון טיפולי?

מדריך ומטופל בגינה

גינון טיפולי התפתח במקומות שונים מכיוונים שונים.
ניתן להצביע על שני זרמים עיקריים מהם צמח תחום זה: האחד הוא מקצוע הריפוי בעיסוק והשני תחום התרפיה ביצירה.
ההגדרות לגינון טיפולי משתנות בהתאם, ולעיתים תפיסת התחום אינה מובחנת ומשלבת משני הזרמים.
באנגליה, לדוגמה, מקובלת הגדרה שמנסה לשקף את הקשת הרחבה של הפעילויות המעורבות בקשר שבין צמח לאדם: “גינון טיפולי הנו תהליך באמצעותו היחיד מקדם את רווחתו תוך שימוש בצמחים ובגינון. דבר זה מושג תוך מעורבות אקטיבית ופסיבית כאחד.”
גם בארצות הברית מאומצת ההסתכלות הרחבה בהקשר של הגינון הטיפולי ומושג זה מתייחס להשפעה המבריאה ולהיבט התרפויטי שבעבודה בגינה, וכן לקידום רווחתם של המטופלים השונים. בהולנד וגרמניה רווחת התפיסה המשייכת את הגינון הטיפולי לקבוצת התרפיות ביצירה והבעה (מוזיקה, דרמה, ביבליותרפיה, תנועה ומחול). המטרה העיקרית של התרפיה, לפי תפיסה זו, מכוונת לטיפול נפשי ולכך שהמטופל לומד לכוון את חייו בדרך

מספקת. השימוש בתרפיות ביצירה והבעה משמעותי במיוחד כשדרך טיפול הכרוכה בשיחות לא הובילה לשינוי הרצוי.
מתוך תפיסה זו, התנסות חושית בגינון פונה לעולמו הפנימי של המטופל. בסיועו של המטפל המטופל יכול לשקף את התנהגותו או את תוצאות מעשיו. בדרך זו הוא משיג תובנה לגבי הבעיה ובאותו זמן, הוא לומד להתמודד עם הנטל ולמצוא דרכים לקבל את הבלתי נמנע.

עשייה עם סוקולנטים

מאפיינים בעבודה בגינון הטיפולי
לעבודה עם חומרים חיים מאפיינים ייחודיים. למשל, יש השתנות תמידית, הופעה והעלמות: נביטה, צמיחה, הבשלת פירות, שלכת, קמילה, הפצת זרעים וכו’. החומר ה”חי” פועל כתומך וכמתנגד בו זמנית ולכן מהווה כלי טיפולי מוצלח לזיהוי ולהשלכה רגשית. תפקידו של המטפל לספק את הכלים הדרושים למטופל, ולהציע מבנה טיפולי מתאים. אף על פי שהמטפל מציג בפני המטופל מקום מוגן, או מעין “מגרש משחקים” שבו הוא יכול לפעול בחופשיות ובבטחון, הוא בהחלט משפיע על המתרחש.
שרטוט הגבולות במרחב הטיפולי נוגע במהות הגינון: הצבה של מגבלות רבות יותר מציעה למטופל, באופן מפתיע, יותר אפשרויות והזדמנויות להתמודד עם קשייו ובעיותיו (החיצוניות או הפנימיות). לדוגמה: גיזום, המייצג שימת גבולות לצמח – מוביל לפריחה.
מצד שני, גם לאי התערבות יש מקום בגינה הטיפולית. להתרת הגבולות. כשאתה מותיר את הטבע ללא התערבות, אינך נדרש לשלוט בעולם לזמן מה ויש בכך משום הקלה עבור המטופל.
הרס ועיבוד, זריעה וקציר, מאמץ ורגיעה – בגינה הטיפולית יש תמיד שדה נרחב הפתוח לחקר הניגודים. על ידי בחינה של הקצוות ושל מה שביניהם, המטופל מקבל הזדמנות להתבוננות מחודשת בעצמו ביחס לסביבתו.

מטופלי פרקינסון יוצרים בגינה

למי מיועד הגינון הטיפולי?
כנתון ראשוני גינון טיפולי אינו מצריך תקשורת מילולית ולכן מתאים לטפל במגוון קשיים ובעיות, כמו גם בקשת רחבה של מטופלים (גם כאלה שאינם מסוגלים לתקשר ורבאלית). לעיתים תכופות בעיות אלה בעלות אופי נפשי קשורות לשלב מסוים במהלך החיים, המלווה בשיבוש מערכות יחסים וקשרים חברתיים, תלונות פיזיות, התמכרויות, ערעור שגרת יומיום, חינוך, למידה. לכן, שדה עבודתו של המטפל כולל מוסדות פסיכיאטרים, בתי חולים כלליים, מוסדות לבריאות הנפש, בתי ספר לילדים עם בעיות נפשיות, גני ילדים ובתי ספר לחינוך מיוחד ולקויות למידה, מרפאות המטפלות בהתמכרויות, מוסדות שיקומיים, בתי אבות ומוסדות גריאטריים, סיוע לעבריינים ולקורבנותיהם, עבודה עם מהגרים ופליטים.
הפעילות יכולה להתבצע באופן פרטני או בקבוצה.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון בר קיימא

גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן הוורדים

אם תצעדו בשביל הפונה לחלקו הצפון מזרחי של הגן, הצופה לכיוון זכרון יעקב, יקדם את פניכם גן וורדים פורח שופע ניחוחות וצבעים.
גן זה מעוצב בסגנון צרפתי: זנים שונים של וורדים, שתולים בצורה סימטרית,

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>