-טיפולי1-aspect-ratio-x

הגינה הטיפולית - גינה מאפשרת

הגינה הטיפולית היא גינה המעוררת אצל המבקר בה תחושות של שלווה ורוגע. היא מיועדת לתת מענה למגוון קבוצות של אנשים עם צרכים מיוחדים המגיעות אליה לפעילות במסגרת תכנית הגינון הטיפולי של רמת הנדיב: יושבי כיסאות גלגלים, לקויי ראייה, לקויי שמיעה, ילדים עם קשיי קשב וריכוז ולקויות למידה, מתמודדי נפש, אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, גמלאים וחולים שיקומיים.

גינה מאפשרת

כדי לתת מענה למגוון הקבוצות הוקמו בגינה אזורים שונים ובהם מרחב מקורה בפרגולה גדולה ומתחתיה שולחן עבודה, גינת תבלינים, מטבח המותאם לכיסאות גלגלים, גינה מושכת ציפורים, בריכת מים עם מפל ומזרקה, פינת ישיבה ייחודית וגינת ירק. מרחבים אלו מפגישים את המבקר המשתתף בפעילות בגינה עם מגוון רחב של גירויי חושים, כמו פכפוך המים בברכת המים, ניחוח ריח צמחי התבלין וצליל פעמוני הרוח העשויים מחומרי טבע שונים. גירויים נוספים מופעלים תוך צפייה בבעלי חיים, כגון ציפורים ופרפרים, הנמשכים לגינה על ידי צמחים שנשתלו בה ואלמנטים מתאימים ששולבו בה.
הגינה הטיפולית מהווה סביבת למידה ומפגש מסקרן בעבור המשתתף, ומאפשרת נגישות למוגבלי תנועה הנעזרים בכיסאות גלגלים או לוקים בראייתם. נבנו ערוגות עמידה או קירות אנכיים לאלו המתקשים להתכופף, והותאמו ערוגות לגובה המשתמשים בכיסאות גלגלים. אזור חשוב נוסף בגינה מוקצה לגינות קבוצתיות ולגינות האישיות, שם הקבוצה, כמו גם משתתף יחיד, יכולים לתכנן עם המדריך את הגינה הייחודית שלהם.

מיצג בגינה מאפשרת

הגינה הקבוצתית
לכל קבוצה המגיעה לפעילות שנתית בתכנית הגינון הטיפולי מוקצה שטח לגינה משלה. בגינה זו מתנסים המשתתפים בעבודה קבוצתית: מתמודדים עם הצורך לעבוד יחד ולשתף פעולה, להגיש עזרה הדדית, להתחשב, לוותר, להתפשר, ללמוד על אחרים, לקבל נקודת מבט מאוזנת, לחלוק בדברים (ירקות, פירות, פרחים) של הכלל וללמוד איך לעבוד בקבוצה.

הגינה האישית
המקום האישי, הפרטי, של כל אחד מחברי הקבוצה, נמצא בתוך הגינה הקבוצתית או בשטח הגינה המאפשרת. בתוך גבולות ברורים כל אחד יוצר את גינתו. הוא רשאי לעצבה כרצונו, להכניס יסודות לפי בחירתו, לשתול ולזרוע לפי העדפותיו: פרחים, צמחי תבלין, ריח ותה, ירקות או פירות.
עליו גם מוטלת האחריות לטפל בה: להשקות, לגזום, לקצור, לעשב, לעצב, לאוורר ולשנות.
גבולות הגינה אינם מוגבלים רק לשתילת צמחים; אפשר גם לחפור בור, לבנות מסלעה, לרצף שביל ועוד. את תהליך העבודה בגינה מלווה מטפל בגינון, המסייע מבחינה רעיונית וטכנית בביצוע הפעילות.

Quote

הגינה הטיפולית מהווה סביבת למידה ומפגש מסקרן בעבור המשתתף, ומאפשרת נגישות למוגבלי תנועה הנעזרים בכיסאות גלגלים או לוקים בראייתם

Quote
פסל בגינה המאפשרת

לגינה האישית חשיבות רבה בתהליך הטיפולי מהבחינות הבאות:
•    גבולות: חברי הקבוצה לומדים לכבד את הגבולות הנתונים של גינתם ושל גינות חבריהם, ונדרשים לפעול בתוך גבולות אלה.
•    פרטיות: לעיתים חברי הקבוצה גרים רוב חייהם במוסדות ובמעונות עם עוד שני דיירים בחדר. כמעט אין שם פרטיות, וכדי להשיגה יש צורך במנעול ומפתח. בגינה האישית ניתן מקום של כבוד לפעילות הפרטית: לכל אחד מרחב פרטי משלו שבו רק הוא רשאי לפעול, אלא אם הזמין חבר לסייע לו.
•    מוטיבציה: הפעילות בגינה האישית מסבה הנאה וסיפוק ותוצאותיה ניכרות לעין, מחזקות את תחושת הערך העצמי ומגבירות את ההנעה להמשך פעילות.
•    שייכות: הגינה האישית מחזקת את תחושת השייכות, הקביעות והיציבות של המטופל למקום. הגינה “שייכת” לו והוא “שייך” לקבוצה.
•    שיתוף: אחד מתוצרי הגינה האישית הוא היכולת של חברי הקבוצה לחלוק עם האחרים את הדברים שגידלו. דבר זה אינו מובן מאליו כשמדובר באנשים שרכושם בחיים אינו רב, והם נוטים להגן עליו מפני אחרים. בגינה האישית ניכר שהם שואבים הנאה מלקצור את פרי עמלם ומיכולתם לחלוק זאת עם אחרים – הן עם חברי הקבוצה והן עם חבריהם נוספים.

-בגינה-הטיפולית-aspect-ratio-x

•    יצירתיות: אם העבודה בגינות הציבוריות מתאפיינת בעיקר בתחזוקה ובעמידה בסטנדרטים מסוימים של ביצוע, הרי שבגינה האישית השמים הם הגבול וכל אחד יכול ליצור בה ככל העולה על רוחו. האפשרות הזאת היא הבסיס לפיתוח היצירתיות המתבטאת במגוון דרכים: רעיונות לביצוע, יוזמות שונות, מציאת דרכים לפתרון בעיות, גיוון וחידוש בבחירת חומרים ועוד.
•    חקר של עולם אחר: בגינה האישית, שבה הכול דינמי ומשתנה תדיר, המעקב אחר המתרחש בה מאפשר התבוננות, גילוי וחקר של תהליכים. צמחים מתים, משהו נושר, משהו גדל, פרחים מתחלפים בפרי, זרעים מבשילים ומתפזרים, בעלי חיים מזדמנים לגינה – ההשתנות והתנועתיות הרבות מאפשרות להיות מופתעים כל הזמן וללמוד כיצד להגיב לשינויים.
•    דאגה וטיפוח: הגינה האישית מאפשרת עידוד של הפן המטפח, המטפל והדואג של המטופל. המטופלים נהנים להציג את גינתם אחרי שעישבו אותה, גזמו, שתלו והשקו, ומתגאים במעשה ידיהם. ניכרת למידה ביכולת ליהנות מיופי באשר הוא, להבדיל בין משהו “רגיל” למשהו “מיוחד” ולהעריך את היפה.
•    לגיטימציה: המקום שבו מותר כמעט הכול. זהו מרחב מאפשר, מגרש משחקים, מקום שבו המטופלים חופשיים לפעול לפי מאווייהם ורצונותיהם, גם אם אינם מעוניינים לטפח או לגדל, גם אם הם רוצים רק לחפור בור, לערום גל אבנים או לעשות כל פעילות אחרת.

הגינה המאפשרת נמצאת בשטח שהוקצה לטובת המשתתפים בתכנית הגינון הטיפולי ואינו פתוח לקהל. ביקור בגינה זו ייעשה בתיאום מראש בלבד.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך...

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

טיול בגנים

גני הזיכרון המרהיבים והמטופחים משתרעים על פני 70 דונם. במרכזם נמצאת מערת הקבר של הברון רוטשילד ושל אשתו עדה (אדלאייד), וסביבה שתולים גן הוורדים, גן האיריסים, גן הדקלים, גן הריחות וגן המפלים. לכל אחד מהגנים הללו יופי ייחודי המזמין את המבקר לחוויה של שלווה ופליאה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>