-טיפולי1-aspect-ratio-x
הגינה הטיפולית ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך: עיסוק מרגיע ומהנה, מעורר חושים, מפעיל שרירים ומאפשר ביטוי יצירתי המניב פירות, תרתי משמע. העיסוק בגינון הוא אוניברסלי: חוצה גבולות, תרבויות ואוכלוסיות.
בגני רמת הנדיב, המיועדים להנאת כלל האוכלוסייה, פועלת משנת 2000 תכנית גינון טיפולי המאפשרת לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים חשיפה לעשייה הגננית, ולא פחות חשוב מכך – חיבור לקהילה. בבסיס היוזמה להפעלת התכנית מונחת התפיסה שיש חשיבות רבה לשילוב אנשים עם צרכים מיוחדים, כגון מוגבלות שכלית התפתחותית, מתמודדי נפש ונוער בסיכון, שלרוב מודרים מהחברה, במרחב נורמטיבי המאפשר מגע עם צוות עובדים וחשיפה למבקרים ולמטיילים.

ברמת הנדיב מופעלות כמה תכניות במסגרת הגינון הטיפולי:

גינון טיפולי

1. מעגל של צמיחה
קבוצה קבועה למפגשים לאורך השנה – קבוצה המגיעה למפגשים אחת לשבוע לפעילות של שלוש שעות בגינון הטיפולי. הקבוצה מורכבת מבוגְרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. הפעילות מתרחשת בגני הזיכרון ובגינה הטיפולית, היא הגינה המאפשרת, הנמצאת בשטח שהוקצה לה באזור התפעולי של רמת הנדיב. בשטח הגינה המאפשרת יש לקבוצה גינה משלה ולכל משתתף ערוגה אישית. גינה זו משלבת חומרים מהסביבה הטבעית העשירה של רמת הנדיב, לצד רעיונות מקוריים היוצרים פינת חמד שנעים לשהות בה. חברי הקבוצה עוסקים, בהתאם ליכולותיהם, במגוון עבודות גנניות: עישוב, גירוף עלים, גיזום, תיחוח האדמה, העברת שתילים לעציצים, זריעה, שתילה, הכנת ייחורים, העתקת שתילים, השקיה וכדומה. בגינה המאפשרת המשתתפים חווים על בשרם את תהליך גדילת הצמח, משלב הזריעה ועד שלב הקמילה, ואת חילופי העונות. הם לומדים לטפל בצמחים וליהנות מפירותיהם. בסיום יום הפעילות נערכת לקבוצה שיחת סיכום, שבה ניתנת במה לכל משתתף לשתף בחוויותיו. מדי פעם, לצורך שבירת שגרה, יוצאת הקבוצה לפעילות מחוץ לגן: טיול רגלי בפארק הטבע של רמת הנדיב, פיקניק בחיק הטבע והכנת תה צמחים במעיין הקרוב.

בפעילות מצטרפים לקבוצה מתנדבים ומתמחים, חלקם סטודנטים לגינון טיפולי וחלקם אנשים בעלי זיקה לגינון המעוניינים להכיר תחום זה ולהתנסות בו באופן מעשי.

פעילות במסגרת תכנית תורמים בגינה

2. תורמים בגינה
התכנית “תורמים בגינה” מספקת מענה למגוון אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים לתרום ולהיתרם, דרך עבודת טיפוח גינה ומפגש בין-אישי עם מתנדבים נוספים ועם צוות הגינון הטיפולי. התכנית פועלת ביום קבוע. עיקרה עבודה בגינה בסביבה תומכת, והיא מותאמת למגוון רחב של גילאים. תנאי העבודה מותאמים למגוון הצרכים: ערוגות גבוהות המאפשרות לעבוד בנוחות בלי להתכופף, עבודה סביב שולחן ועוד.

3. קבוצות לביקור חד-פעמי
במסגרת הרצון לאפשר ליותר אנשים מגע ישיר, פעיל, מבריא ומפתח עם הגן ועם הסביבה הטבעית והאנושית, מתארחות מדי פעם בגינה הטיפולית קבוצות שונות לסדנה מעשית שבמהלכה נחשפים המבקרים לפן הטיפולי, המאפשר, המקבל והמתגמל. כמו כן, מתקיימים סיורים לימודיים-מקצועיים, סדנאות וקורסי הכשרה בשיתוף עם גופים שונים למטפלים ולמפעילים באמצעות גינון.
הביקור בגינה המאפשרת בתיאום מראש בלבד.

יצירת קשר בטל’ 04-6298109 או במייל.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי, בחינוך לקיימות של הדור הצעירו אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

טיול בגנים

גני הזיכרון המרהיבים והמטופחים משתרעים על פני 70 דונם. במרכזם נמצאת מערת הקבר של הברון רוטשילד ושל אשתו עדה (אדלאייד), וסביבה שתולים גן הוורדים, גן האיריסים, גן הדקלים, גן הריחות וגן המפלים. לכל אחד מהגנים הללו יופי ייחודי המזמין את המבקר לחוויה של שלווה ופליאה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>