תנשמת

התנשמת היא עוף דורס לילי ממשפחת התנשמתיים. תפוצתה נרחבת בארץ ובעולם – באירופה, בצפון אפריקה ובמערבה ובחצי האי ערב. היא שכיחה במקומות יישוב – כפרי, חקלאי או עירוני. צבעה לבן צהבהב, פניה עגולים ועיניה גדולות. גודלה 34 סנטימטרים. כנפיה ארוכות. לתנשמת ראייה מרחבית, העיניים גדולות וקרובות ואינן נעות בתוך חוריהן. לתנשמת סיבוב ראש אופקי עד 270 מעלות אחורנית וסיבוב ראש אנכי עד 160 מעלות, כך שהיא יכולה להגיע למצב שבו עיניה נמצאות למטה ומקורה למעלה. הפנים דמויי לב וזר נוצות לפניה. המקור משוך למטה. חוש השמיעה של התנשמת מעולה, היא רגישה לרשרושים של יונקים ומסוגלת ללכוד אותם גם בעלטה מוחלטת.
לכנפיה נוצות מיוחדות, הסדורות בקצוות במבנה של מסרק, ולכן מעופה חרישי.
במשך היום מסתתרת התנשמת במקומות חשוכים ואפלים: מערות, כוכי סלע, נקרות עץ, עליות גג, בורות מים ואסמים. לרוב יש לה מקום מנוחה קבוע למשך היום. היא יושבת במקום זה (לבד או עם בן זוגה) מכונסת בעצמה ועיניה עצומות למחצה. כשהיא חשה בסכנה, נוצותיה סומרות, היא מקישה במקורה ומשמיעה קולות נשימה ונשיפה ומכאן גם שמה. לעת ערב, יוצאת התנשמת לציד.
התנשמת ניזונה ממכרסמים, מחדפים, מציפורים ומחרקים. מזונה העיקרי הוא מכרסמים קטנים.
בדרך-כלל, בולעת התנשמת את טרפה בשלמות ואחר-כך מקיאה את השערות, הנוצות, הציפורניים והעצמות. הגוש שאותו היא מקיאה נקרא צנפה.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן האיריסים

בתוך גני הזיכרון ברמת הנדיב, בין גן הדקלים לבין גן הוורדים, שוכן גן מעט נסתר, אך מיוחד במינו: זהו גן האיריסים. קהל המבקרים מוזמן לבוא וליהנות מתצוגה פורחת של צמחים המתהדרים בפרחים גדולים בצבעים מרהיבים (אמצע פברואר- סוף מרץ).

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>