תנשמת

התנשמת היא עוף דורס לילי ממשפחת התנשמתיים. תפוצתה נרחבת בארץ ובעולם – באירופה, בצפון אפריקה ובמערבה ובחצי האי ערב. היא שכיחה במקומות יישוב – כפרי, חקלאי או עירוני. צבעה לבן צהבהב, פניה עגולים ועיניה גדולות. גודלה 34 סנטימטרים. כנפיה ארוכות. לתנשמת ראייה מרחבית, העיניים גדולות וקרובות ואינן נעות בתוך חוריהן. לתנשמת סיבוב ראש אופקי עד 270 מעלות אחורנית וסיבוב ראש אנכי עד 160 מעלות, כך שהיא יכולה להגיע למצב שבו עיניה נמצאות למטה ומקורה למעלה. הפנים דמויי לב וזר נוצות לפניה. המקור משוך למטה. חוש השמיעה של התנשמת מעולה, היא רגישה לרשרושים של יונקים ומסוגלת ללכוד אותם גם בעלטה מוחלטת.
לכנפיה נוצות מיוחדות, הסדורות בקצוות במבנה של מסרק, ולכן מעופה חרישי.
במשך היום מסתתרת התנשמת במקומות חשוכים ואפלים: מערות, כוכי סלע, נקרות עץ, עליות גג, בורות מים ואסמים. לרוב יש לה מקום מנוחה קבוע למשך היום. היא יושבת במקום זה (לבד או עם בן זוגה) מכונסת בעצמה ועיניה עצומות למחצה. כשהיא חשה בסכנה, נוצותיה סומרות, היא מקישה במקורה ומשמיעה קולות נשימה ונשיפה ומכאן גם שמה. לעת ערב, יוצאת התנשמת לציד.
התנשמת ניזונה ממכרסמים, מחדפים, מציפורים ומחרקים. מזונה העיקרי הוא מכרסמים קטנים.
בדרך-כלל, בולעת התנשמת את טרפה בשלמות ואחר-כך מקיאה את השערות, הנוצות, הציפורניים והעצמות. הגוש שאותו היא מקיאה נקרא צנפה.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון בר קיימא

גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש לכיסאות גלגלים בגנים

שבילים רבים נמתחים בגני הזיכרון. אנו ממליצים על מסלול זה, אך אפשר לטייל במסלול שונה לבחירתכם. עם זאת, מומלץ להדפיס את המסלול המלא לפני היציאה לסיור, כדי להימנע מהיתקלות מתסכלת עם מדרגות בכמה מקומות בדרך.
לשירותכם, אפשר לשאול כיסא גלגלים בתחנת המידע.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>