תגית מצויה

בסוף האביב הארץ “מוצפת” בים של תפרחות לבנות-צהבהבות. אלה התפרחות של התגית המצויה, צמח חד-שנתי, הפורח בכל אזורי החבל הים-תיכוני – בשדות ובצדי הדרכים. מאוחר יותר, בראשית הקיץ, אפשר לראות את ה”כדורים” – אלה הם הזרעונים של הצמח, הקשורים בבסיסם זה לזה.
בחורף הנבט מפתח סמוך לפני הקרקע זוגות של עלים נגדיים, ירוקים ומכוסים שיער קצר ורך. רבים מכירים את העלים השעירים האלה, הנצמדים בקלות לבגדים, ושניתן “להדביקם” לחולצה, כמו תג (ומכאן שמו של הצמח) או “דרגות קצונה”.
עם תום הגשמים ועם עליית הטמפרטורה הגבעול מתרומם לגובה של 15-60 ס”מ. בראש הגבעול תפרחת בקוטר כ-4 ס”מ, ותפרחות חיצוניות נוספות צומחות מניצנים, היושבים בחיקי העלים. הפרחים הקטנים של התפרחת מקובצים בצפיפות, ולפרחים החיצוניים יש עלי כותרת גדולים בצד הפונה החוצה. בשל כך התפרחת נראית גדולה ובולטת.
האבקה: המאביקים הם חרקים, ובעיקר דבורים ופרפרים, ובעת הפריחה חרקים רבים מבקרים בפרחים ומאביקים אותם.
הפצה: הפרי הוא זרעון קטן ועל ראשו מין כתר קטן. כאמור, בתחילה, לפני הפצתם, כל הזרעונים קשורים בבסיסם זה לזה, וכך הם יוצרים כדור בקוטר 3-4 ס”מ. כאשר הכדור מתפרק, כל זרעון נישא ברוח ונוחת הרחק מצמח האם באמצעות הכתר הקל, המשמש לו מצנח.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש ללקויי ראייה בגנים

הטיול בגני הזיכרון משלב הנאה ושימוש בכל החושים. אנו מציעים מסלול מומלץ, אך ניתן לבחור בכל שביל אחר, ובתנאי שלא תוותרו על גן הריחות, שתוכנן במיוחד עבור כבדי ראייה

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>