שרעול שעיר

הצמח שרעול שעיר הוא עשבוני רב-שנתי שגובהו עשוי להגיע עד 2 מטרים. העלים שלו תלתניים, כלומר מחולקים ל-3 אונות, כמו עלי התלתן ושעירים.

השרעול פורח בחודשים אפריל–מאי. בתקופה זאת הוא מתכסה בעשרות תפרחות כדוריות, ובכל אחת מהן הרבה פרחים. צבע הפרחים כחלחל, ואורכו של כל אחד מהם כ- 1 ס”מ.

הצמח מכיל חומרים רעילים, הדוחים את רוב בעלי-החיים. לכן, רוב החרקים, הבקר והצאן נמנעים מלאכול אותו. למרות זאת, הצמח מהווה פונדקאי לפרפרים מסוימים – כחליל האספסת ולבנין התלתן – שאוכלים אותו. נקבות הפרפרים מזהות את צמחי השרעול ומטילות עליו את הביצים. לאחר שהזחלים בוקעים מן הביצים, הם אוכלים את העלים. זחלים אלה לא נפגעים מהחומרים הרעילים שבצמח, ואולי אף משתמשים בחומרים אלה, כדי להגן על עצמם מפני טורפיהם.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך...

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל ישראל

חלק מקטע מספר 15 בשביל ישראל, מהר חורשן לג’סר א-זרקא, עובר בשטח רמת הנדיב. השביל נכנס לתחומי רמת הנדיב ליד בית הספר אורט השומרון, עולה דרך בריכה, למעיין עין צור ובית מרחץ מהתקופה הרומית.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>