שפירית אדומה

השפירית האדומה היא חרק טורף. אורכה 3.5 עד 4.5 ס”מ, והיא נפוצה מאוד בקרבת מקווי מים מתוקים בכל הארץ. צבע גופה אדום (ומכאן שמה). עיניה גדולות וכושר ראייתה מעולה.

הבוגרים עסוקים שעות רבות בציד. הם עומדים בעמדת תצפית, צופים על הסביבה, וכשהם מבחינים בחרקים קטנים, הם לוכדים אותם תוך כדי תעופה. הבוגרים הצעירים מתעופפים בסביבה, ויכולים להתרחק ממקווי המים, אבל לקראת עונת הרבייה הם חוזרים אל סביבת המים, שם הם מוצאים בני זוג.

לאחר ההפריה הנקבה עפה מעל המים, טובלת בהם את קצה בטנה ומטילה במים את הביצים. הזחל הבוקע מן הביצה חי במים. בטנו קצרה ומעוגלת, ואורך גופו יכול להגיע עד 2 ס”מ. הוא נושם בעזרת זימי-טרכיאות – אלה הם התוספתנים שבקצה בטנו, אשר קולטים את החמצן המומס במים.

גם הזחל טורף בעזרת מבנה מיוחד לתפיסת הטרף. שפתו התחתונה ארוכה ובעלת מפרק, ובקצה – לסתות דמויות צבתות. בעת מנוחה השפה מקופלת מעל אזור הפה, ונראית כעין מסכה. במהלך הגידול הזחל מתנשל פעמים אחדות. כשהוא מגיע לשיא גודלו, הוא מטפס ונאחז בענף צמח שמתבלט מחוץ למים. לאחר ימים אחדים הוא מתנשל שוב, והבוגר שמגיח, מתעופף ומשחר לטרף

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלולים מונגשים
למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>