קמטן החורש

קמטן החורש הוא זוחל חסר רגליים ממשפחת הקמטניים. הוא נפוץ בדרום רוסיה, בבלקן, במערב אסיה ובמרכזה. בארץ הוא נפוץ בחורש הים התיכוני. הוא זוחל יומי חובב צל, ולכן הוא מסתתר בסלעים, באבנים וכן בשורשים של עצי חורש.
למרות דמיונו לנחש, קמטן החורש אינו נחש אלא לטאה, ומהגדולות במשפחה. אורכו מגיע ל- 120 ס”מ (כמחצית מזה אורך זנבו), גופו גלילי והוא חסר רגליים. צבעו חום אחיד. יש לו פתחי אוזניים ועפעפיים נעים. עורו קשה מאוד בשל לוחיות העצם המצויות בו. שני הקמטים בצדי גופו הקנו לו את שמו. קמטים אלה מאפשרים לו להרחיב את גופו לצורך נשימה ובליעת הטרף.
זנבו של קמטן החורש ארוך ושביר. שבירות זאת משמשת אותו להתגוננות: לאחר שהזנב נשבר, החלק הנפרד מפרפר ומושך את תשומת הלב של האויב, והקמטן יכול לחמוק. הזנב השבור צומח שוב. ועוד דרך התגוננות שלו היא הפרשה של חומר ירוק בעל ריח דוחה.
מזונו: לטאות, עכברים ובעיקר חלזונות.
הנקבה מטילה 15-10 ביצים בשגר. לאחר ההטלה היא כורכת את עצמה סביב הביצים (בניגוד לרוב הזוחלים), ושומרת עליהם. לאחר שהצעירים בוקעים, היא נוטשת אותם. רוב הצעירים נטרפים ורק מעטים מגיעים לבגרות.= תוחלת החיים של קמטן החורש: 40 שנה.
קמטן החורש מוסווה טוב בסביבתו, ולכן אינו נוהג לברוח בשעת סכנה. יש הטועים וחושבים שהוא נחש, ולכן הורגים אותו. היום קמטן החורש הוא בעל חיים מוגן.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל האחוזה

השביל עובר דרך אזור צפוף צמחייה טבעית ומגיע אל שרידיה של חורבת עקב, ווילה כפרית מהתקופה הביזנטית, הצופה אל הכרמל, לרכס הר אמיר, צפון השרון ולחוף הים התיכון. חפירות נרחבות נעשו במקום וחלקים משמעותיים מהמתחם המקורי שוחזרו.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: אדום.
אורך השביל: כ- 4 קילומטרים.
משך הטיול: כשעתיים.
עונות מומלצת: סתיו, חורף ואביב.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>