פשתה שעירה

הפשתה השעירה, צמח עשבוני חד-שנתי, מוכר לכל מי שמטייל מעט ברחבי הארץ. הפרחים הורודים והיפים שלו מכסים לעתים שטחים גדולים הבולטים לעין.
העלים של הצמח מוארכים והגבעולים שעירים מעט.= הפרחים בולטים עוד לפני היפתחם: לניצני הפרח יש צורה של כעין בורג ורוד. לפרח 5 עלי כותרת ובחלק הפנימי הופך הורוד לסגול.
מנגנון ההאבקה של הפשתה הוא מעניין: קיימים שני טיפוסים של פרחים – למחצית מן הצמחים יש פרחים שלהם עליים (החלק הנקבי) ארוכים ואבקנים (החלק הזכרי) קצרים ולמחציתם ההיפך – עליים קצרים ואבקנים ארוכים. אבקה שמקורה באבקנים של טיפוס פרח אחד לא יכולה להפרות פרח מן הטיפוס השני, כי רק אבקה מאבקנים “גבוהים” יכולה להפרות ביציות בעליים “גבוהים”, ורק אבקה מאבקנים “נמוכים” יכולה להפרות ביציות בעליים “נמוכים”. היתרון של מנגנון שכזה הוא בכך שאין רבייה בתוך אותו פרט עצמו כי האבקה המפרה פרח אחד חייבת להיות מצמח מן הטיפוס האחר.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל ישראל

חלק מקטע מספר 15 בשביל ישראל, מהר חורשן לג’סר א-זרקא, עובר בשטח רמת הנדיב. השביל נכנס לתחומי רמת הנדיב ליד בית הספר אורט השומרון, עולה דרך בריכה, למעיין עין צור ובית מרחץ מהתקופה הרומית.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>