פינית מבאישה

לפטרייה פינית מבאישה גוף פרי (“כובע”), שצורתו מזכירה איבר מין של גבר, ומכאן שמה המדעי פינית בעברית וגם בלטינית. גם הריח המבאיש והדוחה שהיא מדיפה, אשר דומה לריח של בשר נרקב, תרם לשם המיוחד של הפטרייה.

רוב גופה עשוי קורים עדינים (תפטיר הפטרייה), והוא גדל חבוי בתוך האדמה. הפינית המבאישה גדלה בגינות, במדשאות ובחורשות נטועות, אבל רוב ימות השנה לא ניתן לראותה. רק בעונת הגשמים, מדצמבר ועד פברואר, גופי הפרי שלה צומחים ומציצים מן האדמה, ורק אז אפשר לראותה בשטח.

צורת גופי הפרי הצעירים היא צורת ביצה לבנה, והם שקועים בחלקם בתוך האדמה. עם התבגרותם, הרגל הנושאת אותם מתארכת ומתרוממת לגובה של כ- 15 ס”מ מעל פני הקרקע. צבע הרגל לבן ועובייה עד 3 ס”מ.

נבגי הפטרייה נוצרים בראש הרגל. החלק הזה רירי, צבעו כהה והוא מדיף ריח דוחה שמושך זבובים. הזבובים מוצצים מן הריר ואגב כך מתלכלכים בנבגי הפטרייה ומפיצים אותם. נבג שנופל על קרקע לחה, יכול להתפתח לפטרייה חדשה.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון בר קיימא

גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן המפלים

בחלק המערבי של גני הזיכרון, סמוך למערת הקבר של הברון רוטשילד ורעייתו, נמצא גן המפלים. המבנה של הגן ומיקומו מעניקים לו אווירה קסומה ומיוחדת במינה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>