פואה מצויה

הפואה המצויה היא מטפס נפוץ הנאחז בעצים, וגם בשיחים ובגדרות, בעזרת ענפים מתפתלים וזיפים קטנים ודביקים המצויים על העלים ועל הגבעולים הצעירים. הפואה גדלה בעיקר בחורש אך ניתן למצוא אותה גם באזורים פתוחים מתחת לשיחים, על גדרות, ערמות אשפה וכדומה.
הפואה המצויה היא צמח רב שנתי אף כי רוב עליו מתייבשים ונושרים במשך הקיץ. העלים ערוכים סביב הגבעול במעגל המכיל בדרך כלל 6 עלים. העלים מוארכים ומבריקים מעט מחודדים בקצה. לאורך העלה יש שיניים קטנטנות וקשות ואף כי קשה לראותם חשים בהן היטב כשמעבירים את היד על העלים. שיניים זעירות אלה, המצויות גם על הגבעולים הצעירים, מסייעות לצמח לטפס. מניצני הצמיחה המצויים בחלק מן העלים מתפתחות תפרחות קצרות שפרחיהן קטנים וצבעם צהוב-ירקרק. ההאבקה מתבצעת על ידי זבובונים ונמלים. הפריחה העדינה מתרחשת בין החודשים מרץ עד מאי.
הפרי נראה כענב קטן, שצבעו שחור-סגול כהה כשהוא מבשיל. הצבע של הפירות ניכר בחודשי סוף הקיץ – ראשית הסתיו בלשלשת הציפורים האוכלות אותן. הצבע הכהה אינו מתפרק במעי הציפורים והלשלשת הפזורה על הסלעים, גזעי העצים והיישובים הגובלים בחורש מותירה כתמי צבע כהים.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל ישראל

חלק מקטע מספר 15 בשביל ישראל, מהר חורשן לג’סר א-זרקא, עובר בשטח רמת הנדיב. השביל נכנס לתחומי רמת הנדיב ליד בית הספר אורט השומרון, עולה דרך בריכה, למעיין עין צור ובית מרחץ מהתקופה הרומית.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>