ססתיק צהוב (סס נרתיק)

הפרפר ססתיק צהוב, שנקרא גם סס הנרתיק, שייך לעל-משפחת הסָסִים בקבוצת העשים. את הפרפר הבוגר בדרך כלל קשה לראות, כי ימים אחדים לאחר שבקע מן הגולם, הוא מפרה את הנקבה ומת. וגם אם זכר בוגר נמצא בשטח, קשה להבחין בו, כי הוא קטן, מוטת הכנפיים שלו היא רק כ- 2.5 ס”מ, וגם צבעו החום-אפור אינו בולט.

אבל, יש סיכוי טוב לגלות את הזחלים שלו: הם נמצאים על ענפים של צמחים, חבויים בתוך נרתיק (תיק קטן), שהם בונים לעצמם. זאת הסיבה שהפרפר נקרא ססתיק וגם סס הנרתיק. אורך הנרתיק של זחל מפותח יכול להגיע ל-4 ס”מ, ומי שלומד לזהות אותו, יוכל לגלותו בשטח.

וממה הנרתיק עשוי? – מיד לאחר שהזחל בוקע מהביצה, הוא טווה סביב עצמו מטווה קורים, ואליהם הוא מדביק חלקי צמחים. הזחל מתאים את גודל הנרתיק שלו לגודל גופו במהלך גדילתו. הנרתיק מספק לו הגנה, כי הבטן הרכה שלו נמצאת בתוך הנרתיק, ורק הראש, החזה והרגליים מציצים החוצה. בקצה האחורי של הנרתיק יש פתח קטן להוצאת הפרשות הזחל.

הזחלים צמחוניים וניזונים מעלי צמחים.

לקראת ההתגלמות, הזחלים מדביקים את הנרתיק לאבן ומתגלמים בתוך הנרתיק. אם הבוגר שמגיח מהגולם הוא זכר, הוא יוצא מן הנרתיק ומתעופף לחפש נקבות. הזכרים מאתרים את הנקבות על-פי חומרי ריח מיוחדים (פרומונים), שהנקבות מפיצות לאוויר.

הנקבות שהגיחו מן הגולם דומות לזחל, כי הן חסרות כנפיים ורגליהן מנוונות. בניגוד לזכר, הן אינן עוזבות את הנרתיק שלהן, אלא מחכות שזכר יגלה אותן. לאחר שזכר איתר נקבה, הוא מכניס את קצה בטנו לחור שבקצה הנרתיק של הנקבה, וכך הוא מפרה אותה.

תוך ימים אחדים הנקבות מטילות את הביצים המופרות ולאחר ההטלה הן מתות.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך...

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן הוורדים

אם תצעדו בשביל הפונה לחלקו הצפון מזרחי של הגן, הצופה לכיוון זכרון יעקב, יקדם את פניכם גן וורדים פורח שופע ניחוחות וצבעים.
גן זה מעוצב בסגנון צרפתי: זנים שונים של וורדים, שתולים בצורה סימטרית,

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>