סירה קוצנית

הסירה הקוצנית היא בן שיח נפוץ ומוכר, שצורתו כעין כדור גדול וקוצני שגובהו מגיע עד 40 ס”מ וקוטרו יכול להגיע אפילו עד מטר אחד.
לבן שיח זה שני סוגי עלים: עלי קיץ ועלי חורף. עלי החורף גדולים מעט יותר אך דקים ורכים מעלי הקיץ. בראשית הקיץ קמלים עלי החורף ועלי הקיץ הקטנים, העבים והשעירים מתחילים לצמוח. במשך הזמן הופכים הענפים למעוצים ובסיסם מצויים ניצני צמיחה. בבוא החורף הבא מתפתחים מן הניצנים שבבסיס הגבעול ענף צמיחה אחד או שניים, ומן הניצנים שבחלקו העליון של הגבעול מתפתחים ענפים קצרים שעליהם שושנת עלי חורף ובמרכזה תפרחת. הענפים היוצאים מניצני הצמיחה בבסיס הענפים מתארכים במשך החורף עד שהם מגיעים אל פני השטח של השיח הכדורי. בראשית הקיץ נפסקת הצמיחה והחלקים העליונים נעשים מעוצים. התעצות הקצוות הדקים יוצרת את הקוצים של הסירה הקוצנית.
בעבר שימשו שיחי הסירה להכנת מזרונים מפני שהענפים מרווחים וקפיציים. ואיך מתגברים על הקוצים? – עוטפים את השיחים בבד עבה והרי מזרון שדה נוח.
הפרחים הם חד-מיניים (זכריים או נקביים) וניתן למצוא על אותו צמח תפרחות נפרדות או משותפות. הפריחה בין החודשים פברואר עד אפריל.
הפרי נראה כעין תפוח קטן שגודלו עד 5 מילימטרים וצבעו חום אדמדם. חלק מן הזרעים נותר ליד צמח האם. אך בזכות העובדה שהקליפה שלו אטימה למים והרקמות שבין הקליפה לבין הזרעים במרכז הפרי היא קלה וספוגית, חלק מן הזרעים מופץ עם הרוח וחלק צף על פני מי הגשמים, השיטפונות או הנחלים.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי, בחינוך לקיימות של הדור הצעירו אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

טיול בגנים

גני הזיכרון המרהיבים והמטופחים משתרעים על פני 70 דונם. במרכזם נמצאת מערת הקבר של הברון רוטשילד ושל אשתו עדה (אדלאייד), וסביבה שתולים גן הוורדים, גן האיריסים, גן הדקלים, גן הריחות וגן המפלים. לכל אחד מהגנים הללו יופי ייחודי המזמין את המבקר לחוויה של שלווה ופליאה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>