נחליאלי זנבתן

הנחליאלי הזנַבתָן הוא ציפור שיר עדינה. על גבו נוצות בצבע כחול-אפור, בגחון ובחזה הנוצות לבנות, ואילו בבטן ובבסיס הזנב הנוצות צהובות.

בקיץ, עונת החיזור וגידול הצאצאים, צבעיו של הזכר עזים במיוחד: הנוצות על גחונו – שחורות, ועל בטנו – הצבע צהוב בוהק.

שמו של הנחליאלי הזנבתן ניתן לו בשל המקומות שהוא מעדיף לשהות בהם, ובשל מבנה גופו: הוא מעדיף לשהות במקומות לחים ובקרבת מים: על גדות נחלים, בשדות ובגינות מושקות; הזנב שלו ארוך במיוחד – עד 10 ס”מ (כמחצית מכל אורך גופו). בעת הליכה הוא מנענע את זנבו מעלה ומטה, בצורה ובקצב אופייניים.

הציפור ניזונה מזבובים ומחרקים קטנים, שהיא מוצאת בסביבה הלחה.

הנחליאלים מגיעים לישראל בעונת הסתיו, וחלק מהם חורפים אצלנו (נשארים כאן כל החורף). באביב הם נודדים צפונה, אל אתרי הקינון שלהם באירופה ובאסיה. אחרים רק חולפים דרכנו במסלול נדודיהם מאירופה ומאסיה אל נאות המדבר בסהרה, שם הם שוהים בעונת חורף, ובאביב – בדרכם חזרה צפונה.

הנחליאלים נודדים בלילה בלהקות גדולות – עד אלפי פרטים. למרות גופם הקטן והעדין, הם בעלי כושר תעופה מרשים: הם יכולים לעוף מרחק של מאות קילומטרים בלילה אחד!

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך...

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל המעיין

המסלול המסומן בכחול הוא שביל המעיין, המזמן למטייל מסע בזמן לאתרי חקלאות מקומית בת 2000 שנה, מעיין חבוי ובאר משאלות. השביל עובר בבית חורי, משק חקלאי מהתקופה העותומאנית. ממשיך אל ארמון הרודיאני, עד עין צור, מעיין וניקבה.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: כחול.
אורך השביל: כשני קילומטרים וחצי.
משך הטיול: כשעה וחצי.
עונה מומלצת: כל השנה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>