נחושית נחשונית

הלטאה נחושית נחשונית שייכת למשפחת החומטיים. צבע גופה חום-זית או דמוי נחושת, ומכאן שם הסוג – נחושית. הנחושית היא אנדמית לאזור ישראל-לבנון, כלומר – זה המקום היחיד בעולם שהיא נמצאת בו. בארץ אפשר למצוא אותה ממרכז הארץ וצפונה, בחורשים, בחורשות ובשיחיות.

גופה של הנחושית מותאם להתחפרות באדמה, ולכן היא משתייכת לקבוצת החומטים התת-קרקעיים. אורכה יכול להגיע עד 40 ס”מ, וצורתו גליל צר. רגליה המנוונות שבצדי גופה, נראות כבליטות קטנטנות וחסרות אצבעות. מכיוון שהרגליים המנוונות אינן יכולות לסייע לתנועה, היא מתקדמת בתנועות התפתלות של הגוף, המזכירות את תנועת הנחש. המראה דמוי הנחש של הנחושית, הוא שהקנתה לה את שם המין: נחושית נחשונית.

פתח האוזן שלה קטן. הלסת העליונה מכסה-חופה על הלסת התחתונה, כנראה כהגנה מפני חדירת חול לפה בעת ההתחפרות.

הנחושית משחרת לטרף ביום. היא זוחלת בין הצמחים, כשצבע גופה מקנה לה הסוואה טובה, ולוכדת חרקים ופרוקי רגליים קטנים.

הנקבה משריצה, כלומר – היא אינה מטילה את הביצים המופרות, אלא הן מתפתחות בבטנה עד שהעוברים מסיימים להתפתח. הצעירים בוקעים מן הביצים בתוך גוף האם, ויוצאים החוצה בזחילה, ונראה כאילו הנקבה יולדת את הצאצאים. אחר-כך גם שרידי הביצים נפלטים מגוף הנקבה, והיא עוזבת את המקום. הצעירים אינם זקוקים לטיפול. הם עצמאים מיד לאחר ההשרצה.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל האחוזה

השביל עובר דרך אזור צפוף צמחייה טבעית ומגיע אל שרידיה של חורבת עקב, ווילה כפרית מהתקופה הביזנטית, הצופה אל הכרמל, לרכס הר אמיר, צפון השרון ולחוף הים התיכון. חפירות נרחבות נעשו במקום וחלקים משמעותיים מהמתחם המקורי שוחזרו.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: אדום.
אורך השביל: כ- 4 קילומטרים.
משך הטיול: כשעתיים.
עונות מומלצת: סתיו, חורף ואביב.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>