מרווה משולשת

לצמח המרווה המשולשת שפע שימושים כתרופה, כמשקה וכתבלין. התה, מלבד טעמו הטוב והמרענן, משמש ברפואה העממית לטיפול במחלות במערכת הנשימה ובמערכת העיכול. עלי הצמח משמשים לחיטוי ולהפצת ריח נעים בכביסה ובבית ועוד. מקור הריח המיוחד של המרווה בשמנים האתריים, המצויים בכל חלקי הצמח הירוקים. הצמח הוא שיח קטן וזקוף, צבע הגבעולים והעלים אפרפר-ירקרק, והם מכוסים פלומה דקה. מדוע משולשת? – הסיבה היא שבקיץ המרווה מצמיחה עלים קטנים ובעלי 3 אונות. (בדרך כלל האונה המרכזית גדולה בהרבה משתי האונות הצדדיות.) ואילו בחורף היא מצמיחה עלים גדולים וחסרי אונות. הפריחה בחודשים מרס עד יוני, צבע הפרחים סגול בהיר וגודלם כ-2 סנטימטרים. הסיפור המעניין של צמח זה הוא בשיטת ההאבקה על-ידי הדבורים: השפה התחתונה של הפרח משמשת משטח נחיתה לדבורים. השפה העליונה מכסה על האבקנים. כאשר הדבורה נוחתת על השפה התחתונה, ומכניסה את ראשה אל תוך הפרח, כדי לחפש את הצוף המצטבר בבסיס עלי הכותרת, הזירים (הקנים) של האבקנים מתכופפים ומפזרים אבקה על גבה. העלי של הפרח מבשיל ומתארך מאוחר יותר, וכאשר דבורה עמוסה באבקה מצמח אחר מגיעה לחפש צוף בפרח בוגר יותר, העלי נוגע באבקה שעל גבה של הדבורה. כך האבקה נדבקת אל הצלקת ומאביקה את הפרח.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון בר קיימא

גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש לכיסאות גלגלים בגנים

שבילים רבים נמתחים בגני הזיכרון. אנו ממליצים על מסלול זה, אך אפשר לטייל במסלול שונה לבחירתכם. עם זאת, מומלץ להדפיס את המסלול המלא לפני היציאה לסיור, כדי להימנע מהיתקלות מתסכלת עם מדרגות בכמה מקומות בדרך.
לשירותכם, אפשר לשאול כיסא גלגלים בתחנת המידע.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>