לטאה זריזה

הלטאה הזריזה, כשמה כן היא – מהזריזות בלטאות החיות בישראל. זריזותה ויכולתה להשיר את זנבה מסייעות לה להימלט מטורפיה. אורכה עד 25 ס”מ, זנבה ארוך עד כפליים מאורך גופה, ומשקלה עד 12 גרם. הזכרים גדולים מהנקבות ושונים מהן בצבעיהם: לזכר גחון ירוק-לבנבן, ובצווארו צבע כחול-ירקרק, ואילו גחונה של הנקבה ירוק, ובצדדים – נקודות כחולות. בסיס זנבו של הזכר מעובה, וראשו גדול ורחב מראשה של הנקבה.
הלטאה הזריזה פעילה גם ביום וגם בלילה. היא מסתתרת בסדקי סלעים ומתחת לאבנים ולקליפות עצים. בימי שמש חורפיים אפשר לראותה מתחממת על סלעים. היא ניזונה מחרקים ומחסרי חוליות קטנים אחרים, ולעתים גם מלטאות קטנות.
הנקבות מטילות ביצים פעמיים בשנה בגומה, שהן חופרות בקרקע לחה, ובכל הטלה 5-2 ביצים. לאחר ההטלה הנקבה עוזבת את המקום ואינה שבה אליו.
הצעירים בוקעים מן הביצים בקיץ, ואמנם הם קטנים מאוד – אורכם 8-6 ס”מ ומשקלם כחצי גרם בלבד – אך הם עצמאיים לחלוטין ומסוגלים להתקיים ללא סיוע של הורים.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

גן הוורדים

אם תצעדו בשביל הפונה לחלקו הצפון מזרחי של הגן, הצופה לכיוון זכרון יעקב, יקדם את פניכם גן וורדים פורח שופע ניחוחות וצבעים.
גן זה מעוצב בסגנון צרפתי: זנים שונים של וורדים, שתולים בצורה סימטרית,

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>