חנק משריץ

הנחש חנק משריץ עבה ומגושם. הוא אינו ארסי, כמו שאר הנחשים ממשפחת החנקיים. אורך גופו עד 80 ס”מ.

השם חנק ניתן לו על שם תכונתו להיכרך סביב גוף הטרף ולחנוק אותו עד מוות. בתגובה לתנועת הטרף, המנסה להשתחרר מלפיפתו, החנק מהדק את האחיזה עוד ועוד, עד שהטרף מפסיק לזוז ומת. פתח הפה גדול, ולכן הוא מסוגל לבלוע טרף גדול, יחסית לגופו.

צבעו חום-בהיר, דומה לצבע האדמה באזור המחיה שלו. על גבו כתמים כהים, חומים-שחרחרים. לפעמים הכתמים הכהים יוצרים פס עקלתוני כהה, המזכיר את הדגם המצוי על גב נחש הצפע.

במשך היום החנק מתחפר בקרקע: הוא פורס את צלעותיו לצדדים, גופו מתפחס, ובתנועות גופו הוא מתחפר באדמה ונעלם מן העין.

עיקר פעילותו בשעות הבוקר והערב, אז הוא יוצא מן האדמה ומחפש טרף.

מזונו: מכרסמים, זוחלים אחרים ואפילו ציפורים.

נקבת החנק המשריץ – כשמה כן היא: משריצה ולדות חיים (ואינה מטילה את הביצים). הביצים המופרות נשארות בגוף הנקבה, והעוברים מתפתחים בתוך הביצים, עד שהם בוקעים מהן ויוצאים מגוף האם. נראה כאילו הנקבה יולדת את צאצאיה. בסוף הקיץ הנקבה משריצה 12-5 ולדות – נחשים צעירים, שאורך גופם כ- 12 ס”מ. הצעירים עצמאיים לחלוטין, מתפזרים בשטח ואינם זקוקים לטיפול הורים.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך...

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל האחוזה

השביל עובר דרך אזור צפוף צמחייה טבעית ומגיע אל שרידיה של חורבת עקב, ווילה כפרית מהתקופה הביזנטית, הצופה אל הכרמל, לרכס הר אמיר, צפון השרון ולחוף הים התיכון. חפירות נרחבות נעשו במקום וחלקים משמעותיים מהמתחם המקורי שוחזרו.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: אדום.
אורך השביל: כ- 4 קילומטרים.
משך הטיול: כשעתיים.
עונות מומלצת: סתיו, חורף ואביב.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>