חוח עקוד

החוח העקוד הוא צמח קוצני הצומח בשדות חקלאיים ובשוליהם. כבר בתנך הוא נזכר ככזה: “תחת חיטה יצא חוח” (איוב ל”א, 40) – במקום חיטה צמחו בשדה צמחי החוח הקוצניים. אך הוא צומח גם בשדות בור בסמוך לשטחים מעובדים, או בשדות שנחרשו.
בתחילת החורף צצות שושנות העלים הגדולות הערוכות מעלים גדולים, רכים ושעירים ובשוליהם קוצים רכים. באביב עולים משושנות העלים גבעולים גבוהים העשויים להגיע אף לגובה של 150 ס”מ. גבעולים אלה נושאים עלים קצרים ומבריקים ומלאי קוצים. הקוצים נמצאים בקצה העלה ובקצה כל בליטה בעלה. גם לכל אורכם של הגבעולים מצויים כעין כנפיים קוצניות. גם העלים וגם הגבעולים מפרישים מיץ חלבי כאשר חותכים אותם.
התפרחות, הנושאות רק פרחים לשוניים (בניגוד לרוב בני משפחת המורכבים שלהם פרחים צינוריים ופרחים לשוניים) שצבעם צהוב. מדי יום נפתחים פרחים חדשים הנובלים לאחר מספר שעות.
הפריחה היא בקיץ, בין החודשים מאי עד אוגוסט. לאחר הפריחה עפים ברוח הזרעונים המצוידים בציצית קצרה, הצמח מתייבש ונותר אפור, זקוף וקוצני עד סוף החורף.
לחוח העקוד, גם כאשר הוא יבש, יש עמידות גבוהה מאוד בפני גשם, ריקבון ואפילו אש.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון טיפולי ברמת הנדיב

במחקרים רבים מוצג הקשר בין סביבה ירוקה, טבע או גנים פורחים ובין תחושות של רוגע ושלווה, הנאה וחיוניות. חובבי גינון מעידים על יתרונות העבודה בגינה ועל התועלת שהם מפיקים מכך: עיסוק מרגיע ומהנה, מעורר חושים, מפעיל שרירים ומאפשר ביטוי יצירתי המניב פירות, תרתי משמע.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

קבוצות עם צרכים מיוחדים

בליווי מדריך של רמת הנדיב, תוכלו לחוות ביקור המותאם במיוחד עבורכם הכולל סיור או סדנה בגני הזיכרון, במרכז המבקרים או במתחם הגינה המאפשרת.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>