חדף לבן‑שיניים

החדף לבן-השיניים הוא בעל-חיים קטן, דמוי עכבר. אורך גופו של בוגר כ-8 ס”מ, ומשקלו כ-10 גרם. הוא הגדול מכל מיני החדפים החיים בישראל! על גופו קו כהה, המבדיל בין הבטן הלבנה לגב. קו זה הוא המבדיל אותו ממיני החדפים האחרים החיים בארץ.
מדוע חדף? – שם זה נגזר מאפו הארוך והחד: חד + אף = חדף.
בשל מידותיו הזעירות ובגלל חילוף החומרים המהיר שלו, הוא נאלץ לאכול כמויות מזון גדולות. הוא ניזון מחרקים ומזחלים וכן מחסרי חוליות אחרים (תולעים וחלזונות). אמנם עיניו זעירות וראייתו חלשה, אך חוש הריח המפותח שלו עוזר לו למצוא את מזונו.
הוא פעיל בעיקר בלילה (לעתים גם בערב ובשעות הבוקר המוקדמות), ובמשך היום הוא מסתתר במחילות ובמקומות מסתור אחרים.
החדף לבן-השיניים הוא בעל-חיים יחידאי (סוליטרי), כלומר: כל חדף חי לבדו (פרט לנקבות המגדלות צאצאים צעירים). לזכרים בלוטות ריח המשמשות לסימון תחום המחיה ולמשיכת נקבות. בעונת הרבייה צבעם של אשכי הזכר הוא ירוק.
נקבת החדף ממליטה פעמים אחדות בשנה. 4-6 גורים נולדים בכל המלטה, והאם לבדה מטפלת בהם. כדי להעביר את הגורים ממקום למקום, היא נושאת אותם בפיה או מובילה אותם ב”שיירה”: האם בראש, ואחריה הגורים הצועדים בשורה ישרה, מחזיקים בשיניהם את האחוריים או הזנב של זה שלפניהם.
אפו המחודד והארוך של החדף הוא שהיקנה לו את שמו (חד-אף).

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי– המאפשר ריפוי ויצירתיות בגינה, בדאגה לנגישות באתר שתאפשר ביקור לכולם, בחינוך לקיימות של הדור הצעיר ואפילו של אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

כיסא גלגלים מותאם לטיול בפארק הטבע

הצעה לטיול נגיש עם כיסא גלגלים מיוחד המותאם לנסיעה בשטח פארק הטבע

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>