דונגית ארצישראלית

הדונגית הארצישראלית היא אמנם בת משפחת הזיפניים אך בניגוד לבני משפחתה אין היא מכוסה בזיפים. במקום זיפים מכוסה הדונגית במעין שכבת שעווה דקיקה. היו שחשבו בעבר שמן השעווה הזו מפיקים הדבורים את הדונג שלהן – ומכאן שם המין.
הדונגית הארצישראלית גדלה רק במזרח הים התיכון בעיקר בשדות ובמקומות מוצלים. היא אינה נפוצה כל כך אך במקומות שהיא גדלה היא יוצרת כתמים גדולים ומרשימים.
העלים מעוגלים ולופתים את הגבעול וצבעם ירוק עם גוון כחלחל, ועליהם כתמים לבנבנים. באביב מלבלבים פרחים שצורתם כעין צינור רחב, בגוון צהוב חיוור. החלק הבולט בפריחה הוא דווקא העלים העליונים והעלים החפים, שמקיפים את הפרח. הם בולטים כי צבעם סגול וכיסוי השעווה שעליהם גורם להם להיראות מבריקים מעט.
פתח הפרחים הצינוריים פונה כלפי מטה וכדי למנוע האבקה עצמית מבשילים קודם האבקנים (החלק הזכרי של הפרח) ורק אחרי שהם מסיימים לפזר אבקה, מבשילה הצלקת של העלי (החלק הנקבי של הפרח), שגרגרי האבקה נקלטים בה לקראת תהליך ההפריה.
פרחי הדונגית נראים כמו כדים ארוכים, תלויים כלפי מטה

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי, בחינוך לקיימות של הדור הצעירו אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל האחוזה

השביל עובר דרך אזור צפוף צמחייה טבעית ומגיע אל שרידיה של חורבת עקב, ווילה כפרית מהתקופה הביזנטית, הצופה אל הכרמל, לרכס הר אמיר, צפון השרון ולחוף הים התיכון. חפירות נרחבות נעשו במקום וחלקים משמעותיים מהמתחם המקורי שוחזרו.
אופי השביל: מתאים למשפחות.
צבע סימון: אדום.
אורך השביל: כ- 4 קילומטרים.
משך הטיול: כשעתיים.
עונות מומלצת: סתיו, חורף ואביב.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>