דונגית ארצישראלית

הדונגית הארצישראלית היא אמנם בת משפחת הזיפניים אך בניגוד לבני משפחתה אין היא מכוסה בזיפים. במקום זיפים מכוסה הדונגית במעין שכבת שעווה דקיקה. היו שחשבו בעבר שמן השעווה הזו מפיקים הדבורים את הדונג שלהן – ומכאן שם המין.
הדונגית הארצישראלית גדלה רק במזרח הים התיכון בעיקר בשדות ובמקומות מוצלים. היא אינה נפוצה כל כך אך במקומות שהיא גדלה היא יוצרת כתמים גדולים ומרשימים.
העלים מעוגלים ולופתים את הגבעול וצבעם ירוק עם גוון כחלחל, ועליהם כתמים לבנבנים. באביב מלבלבים פרחים שצורתם כעין צינור רחב, בגוון צהוב חיוור. החלק הבולט בפריחה הוא דווקא העלים העליונים והעלים החפים, שמקיפים את הפרח. הם בולטים כי צבעם סגול וכיסוי השעווה שעליהם גורם להם להיראות מבריקים מעט.
פתח הפרחים הצינוריים פונה כלפי מטה וכדי למנוע האבקה עצמית מבשילים קודם האבקנים (החלק הזכרי של הפרח) ורק אחרי שהם מסיימים לפזר אבקה, מבשילה הצלקת של העלי (החלק הנקבי של הפרח), שגרגרי האבקה נקלטים בה לקראת תהליך ההפריה.
פרחי הדונגית נראים כמו כדים ארוכים, תלויים כלפי מטה

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גינון בר קיימא

גינון בר-קיימא מוגדר כגינון המתחשב בצורכי הדור הנוכחי בלי לפגוע בצורכי הדורות הבאים. הוא כולל תכנון גן המתחשב ברכיבים הקיימים באתר

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

קבוצות עם צרכים מיוחדים

בליווי מדריך של רמת הנדיב, תוכלו לחוות ביקור המותאם במיוחד עבורכם הכולל סיור או סדנה בגני הזיכרון, במרכז המבקרים או במתחם הגינה המאפשרת.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>