גמל שלמה ירוק

גמל שלמה הוא חרק טורף מתת סדרת בעלי הכנף ומסדרת התיקנאים. באביב ובקיץ הוא נפוץ בכל הארץ כמעט ובמקומות חמים הוא שכיח כל השנה.
גמל שלמה הירוק הוא הנפוץ והידוע בבני מינו. אורכו 80-70 מ”מ, צבעו ירוק או חום בהיר ועל כנפיו כתמים קטנים ובוהקים. בטנם של הצעירים מקופלת ומופשלת על גבם.
ראשו מחובר לגוף בגבעולון צר המאפשר לראש תנועה חופשית לכל הצדדים. בראשו יש זוג עיניים גדולות ובולטות ושלוש עיניים קטנות. יש לו מחושים חוטיים וארוכים וגפי פה נושכות ולועסות. גופו מחולק לחזה קדמי ארוך ורגליים בעלות אזור “ירכי” ארוך, המשמשות ללכידת הטרף.
הרגליים, האמצעיות והאחוריות, משמשות להליכה ולאחיזה. על החזה שני זוגות כנפיים: כנפיים קשות וצרות לחפייה וכנפי תעופה.
גמל השלמה חי על עצים ועל שיחים גדולים וניזון מחרקים, אך טורף גם לטאות ובעלי חוליות קטנים המזדמנים על הצמחים. גמל השלמה מוסווה את עצמו בהתאם לחלק מהצמח שעליו הוא נמצא. הוא נראה כחלק מהצמח ואפילו מתנדנד קלות כאילו משב רוח מנדנד את “העלה”, שהוא למעשה גמל שלמה.
כשמתקרב טרף (לרוב חרק), שולף גמל השלמה את רגלי הטרף שלו במהירות רבה, תופס את הטרף, מקרב אותו לפיו ובעזרת גפי הפה החזקות שלו, קורע את הטרף ולועס אותו.
בזמן ההזדווגות לרוב טורפת הנקבה את הזכר, שגופו משמש כמקור למזון חלבוני הנחוץ לשם יצירת הביצים.
נקבת גמל השלמה מטילה את הביצים בתוך עיסת קצף. העיסה מתקשה והופכת לפקעת ספוגית, המגנה על הביצים עד להתבקעותן. את פקעות הביצים מצמידה הנקבה אל הענפים.
הצאצאים המגיחים מהפקעות מתפזרים מיד לכל עבר. בתחילת חייהם הם ניזונים מחרקים קטנטנים, כמו כנימות וזבובים. יש שהם טורפים איש את רעהו, מפאת רעב.
גמלי שלמה הירוקים פופולרים בקרב חובבי טבע, שנוהגים לאסוף אותם ולגדלם.
הביצים של גמל שלמה מוגנות היטב בתוך הפרשת הקצף שהנקבה הדביקה לענף, עד שהצעירים בוקעים מהן, קודחים חורים ויוצאים החוצה.
צבע ההסוואה הירוק של גמל-שלמה, גם מקנה לו הגנה מפני טורפיו, וגם מאפשר לו לארוב לטרף בלי שיתגלה.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

אדם. קהילה. סביבה.

פעילות ענפה מתקיימת ברמת הנדיב סביב האדם וחיבורו לטבע ולסביבה.
הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בגינון הטיפולי, בחינוך לקיימות של הדור הצעירו אירועים המתחשבים בסביבה ותורמים לרווחה ובריאות הקהל.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

שביל הנשרים

שביל הנשרים הינו המסלול הארוך והמאתגר מבין שלושת המסלולים בפארק ומתאים למשפחות מיטיבות לכת. השביל עובר דרך צמחייה עשירה. לאורך השביל יש נקודות תצפית נפלאות, מערה פרהיסטורית וכלוב אקלום לעופות דורסים.
אופי הטיול: מתאים למיטיבי לכת.
צבע סימון: ירוק.
אורך השביל: כארבעה קילומטרים.
משך הטיול: כשעתיים וחצי.
עונה מומלצת: אביב

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>