גדילן מצוי

הגדילן הוא צמח קוצני חד-שנתי נפוץ, וגובהו מגיע עד שני מטרים. התפרחות ארגמניות, מוקפות במעגל סימטרי של קוצי מעטפת ארוכים ובולטות לעין במשך חודשי הפריחה – ממארס עד מאי.
העלים התחתונים של הצמח גדולים מאוד, ובמעלה הגבעול הם קטנים יותר. לעלים עורקים לבנים וכתמים לבנים, והם שסועים לאונות משוננות.
גבעולים צעירים (קלופים), עלים צעירים ועורקים ראשיים של עלים בוגרים – כל אלה טובים למאכל ואפשר להוסיף אותם לסלט.
גדילן או ברקן? רבים נוטים לטעות בין הגדילן לבין הברקן. ואמנם הם דומים בצורתם, בבית הגידול שלהם ובעונת הפריחה. אם כן, איך נבחין ביניהם? – ההבדל הוא בקוצי המעטפת: אצל הברקן הם ארוכים, מסועפים ולא סימטריים, אולי מזכירים מעט צורת ברק. ואילו קוצי המעטפת של הגדילן הם סימטריים, ישרים ולא מסועפים.
בחזית התמונה רואים שני צמחי גדילן, שיש להם פרחים בצבע סגול, ומאחור – צמחי ברקן

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

הקמת השותפות לקיימות אזורית

בשנת 2015 ייסדה רמת הנדיב את “השותפות לקיימות אזורית” במטרה לשלב כוחות למען שיפור איכות החיים באזור. חמש רשויות שכנות, חברו אל רמת הנדיב כדי להתמודד יחד עם אתגרי השמירה על מרקמו הייחודי של המרחב הסובב את בקעת הנדיב ואת נחל תנינים.

למידע נוסף >>

לגלות את המקום

טיול בגנים

גני הזיכרון המרהיבים והמטופחים משתרעים על פני 70 דונם. במרכזם נמצאת מערת הקבר של הברון רוטשילד ושל אשתו עדה (אדלאייד), וסביבה שתולים גן הוורדים, גן האיריסים, גן הדקלים, גן הריחות וגן המפלים. לכל אחד מהגנים הללו יופי ייחודי המזמין את המבקר לחוויה של שלווה ופליאה.

למידע נוסף >>

איפה אוכלים

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>