בר‑זית בינוני

הצמח בר-זית הוא שיח או עץ קטן, ירוק-עד (ירוק כל השנה), הגדל בחורש הים-תיכוני בארץ, בעיקר בחלק המערבי, עד לרום של 1,100 מטרים. הוא מלווה חברות חורש ים-תיכוני שונות: לעתים הוא חלק מחברת האלון המצוי, הוא מתווסף לעצים המאפיינים את אזור הר מירון, בגליל התחתון ובכרמל הוא צומח עם חרוב ועם אלת המסטיק או בחברת אלון מצוי ואלה ארצישראלית. הבקר והצאן מעדיפים אותו כמזון, ולכן בקרבת כפרים ובאזורי מרעה הוא נפגע למדי. באזורים מוגנים ממרעה הוא מפתח סבכים צפופים. בתנאים טובים הצמח יכול להתפתח עד לגובה 4 מטרים, אך, בדרך כלל, ניתן למצוא אותו בצורת שיח גדול, מסועף ענפים וסבוך. העלים שלו דומים קצת לעלי האלון המצוי, אך הם נגדיים – עלה מול עלה. בדומה לעצים אחרים ירוקי-עד בחורש הים-תיכוני, גם לו יש שתי תקופות צמיחה עיקריות: באביב העלים מלבלבים, העלווה מתפתחת, הפרחים פורחים, והבשלת הפירות מתחילה, ובסתיו ענפים וחוטרים צומחים צמיחת אורך, עד כי לעתים הענפים מתארכים במטר אחד, וכל צורת הנוף שלו וממדיו משתנים. צבע הפרחים הקטנים ירוק-לבן, והם פורחים באביב באשכולות מרובי פרחים. הפרי עגול, בעל ציפה, וצבעו הירוק משתנה לכחול-שחור, כשהוא מבשיל בסתיו. הוא מופץ על-ידי ציפורים. שימו לב לפירות הרבים שהבשילו בסתיו, ולענפים המתארכים מעבר להם.

אולי יעניין אותך גם...

קיימות

גן טביעת הרגל

המונח טביעת כף הרגל האקולוגית קורם עור וגידים בחלק המערבי של מרכז המבקרים. תא גינון גדול בצורה של כף רגל מונח במרכז המתחם, העקב פונה לצפון, הבוהן וארבע אצבעות, כיחידה אחת – לדרום.

למידע נוסף >>

נגישות בשטח

מסלול נגיש לכיסאות גלגלים בגנים

שבילים רבים נמתחים בגני הזיכרון. אנו ממליצים על מסלול זה, אך אפשר לטייל במסלול שונה לבחירתכם. עם זאת, מומלץ להדפיס את המסלול המלא לפני היציאה לסיור, כדי להימנע מהיתקלות מתסכלת עם מדרגות בכמה מקומות בדרך.
לשירותכם, אפשר לשאול כיסא גלגלים בתחנת המידע.

למידע נוסף >>

לאכול כאן

לאכול כאן

להשלמת חוויית הביקור ברמת הנדיב אתם מוזמנים ליהנות במטעים, בית קפה-מסעדה המציע שילוב מיוחד של תפריט חלבי כשר, מתחם פיקניק מוצל, או קיוסק.

למידע נוסף >>