• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' תמי ציגלר. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298127  נייד 052-6901144 פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לכבדי שמיעה:
  מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר.
  טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

גינה נדיבה

פעמון רוח

טבע בחצר

כמה נעים לטייל בטבע, לשמוע את ציוץ הציפורים, לנוח בצל העצים ולהתפעל מן הפרפרים העדינים, המתעופפים בין הפרחים הצבעוניים. אכן, הטבע הוא מקום נהדר לבילוי ולהתרגעות. אבל רק מעטים מאִתנו זוכים ליהנות מן הטבע מדי יום ביומו. 

ומדוע זה כך? מדינת ישראל היא אחת המדינות הצפופות ביותר בעולם המפותח, ורוב האנשים מתגוררים בה ביישובים עירוניים. מעבר למפתן הדלת של בתים רבים ומעבר לגדר של רוב גני הילדים ובתי הספר, אין שטחי טבע פתוחים אלא בתים, מדרכות, כבישים, עמודי חשמל ואנטנות. הוסיפו את העובדה שהפיתוח המואץ של הארץ גורם לכך שאפילו באזורים כפריים הטבע הולך ונעלם... 

אז אם הטבע רחוק מרובנו, אולי נוכל להביא אותו אל החצר? – בהחלט כן! 
בעזרת מעט יוזמה ויצירתיות, אפשר ליצור "מיקרו-טבע" בחצר – להקים גינה קסומה, אפילו בתוך חצר קטנטנה – גינה "בקליפת אגוז ". 

בפרק זה תמצאו רעיונות להכנה של גינה כזאת, ומובטח לכם שתיהנו משלבי ההכנה שלה. 
וכשהגינה שלכם תהיה מוכנה, תוכלו להרגיש בה כאילו אתם נמצאים בחיק הטבע. 

פינות בגינה
בכל חצר, ואפילו שטחה קטן, אפשר להקים גינה שיהיו בה פינות מגוונות, ובכל אחת מהן יהיה אפשר ליהנות מדברים אחרים. 
לפניכם רעיונות אחדים לפינות מיוחדות, שאפשר להכין בגינה. 

פינת ישיבה בצל 
בישראל, ימים רבים בשנה השמש קופחת מלמעלה והטמפרטורה גבוהה. בימים כאלה בריא יותר וגם נעים יותר לשהות בצל. 
איך מכינים פינת ישיבה בצל? 
אם בגינה יש עץ גדול, אפשר להכין תחתיו ספסל ישיבה. ואם אין עצים, אפשר להכין סככת צל. 
את פינת הישיבה אפשר לקשט בעיטורים שונים: מוביילים (מִרְצֶדֶת / מִרְצָדוֹת), פסלים, עציצים תלויים וקישוטים אחרים, שאפשר להכין כיד הדמיון הטובה. 

את ספסלי הישיבה אפשר לבנות מחומרים שונים כגון צמיגי מכוניות ישנים. את הצמיגים מצפים במלט ומעטרים בשברי חרסינות צבעוניות או בבקבוקי זכוכית, בלוחות עץ וכדומה. 

         
  עציצים                                                              פסלי ישיבה מצמיגי מכוניות  

תצפית בציפורים ובפרפרים 
השילוב של ציוץ ציפורים עם קולות הרוח וקולות נעימים אחרים ועם מראה של פרפרים מתעופפים באוויר, יכול לתרום לאווירת השלווה בגינה שלכם. לכן, כדאי למשוך ציפורים ופרפרים אל הגינה. 
איך מפתים ציפורים ופרפרים לבוא אל הגינה? 
מומלץ להכין בגינה מִתְקָנים מיוחדים ולשתול בגינה צמחים ממינים מסוימים, שימשכו אליהם את הציפורים והפרפרים. 
תוכלו להכין מִתְקְני האכלה לציפורים, שתניחו בהם גרעינים ופירורי לחם, או מְכָלים ובהם מי שתייה או תמיסת סוכר, שימשכו גם ציפורים וגם פרפרים. 
אפשר לבנות תיבות קינון לציפורים ולצפות בהורים המסורים, הדוגרים על הביצים, מטפלים בגוזלים ומביאים להם אוכל מתאים. 
אפשר לשתול בגינה "צמחי פרפרים" – צמחים, שהפרפרים מטילים עליהם את הביצים. הזחלים הבוקעים מן הביצים אוכלים את העלים שלהם ומתגלמים על הצמח או מתחתיו. הדבר יאפשר לעקוב אחר השלבים במחזור החיים של הפרפרים. חשוב לשתול בגינה גם צמחי צוף, כדי לספק מזון לפרפרים הבוגרים, גם לפרפרים שהתפתחו בגינה וגם לפרפרים שנקלעו לגינה במקרה ומצאו בה צוף. 

בין צמחי הפרפרים נכללים גם מיני בר, כגון חרצית, כותלית, פיגם, מרווה וחרדל, וגם צמחי תרבות כגון כובע הנזיר, חוטמית, יערה, וכדומה. 

        
          צמחיה מושכת פרפרים                                     ברכת מים קטנה 

ברכת מים
אפשר להכין בחצר ברֵכת מים קטנה, שתשמש גם מקור של מי שתייה לבעלי חיים, וגם בית גידול לצמחי מים, כגון גומֶא, נימפיאה, איכהורניה ("יקינתון מים") ופיסטיה ("חסת מים"). מקצת הצמחים האלה ימשכו פרפרים בזכות הצוף הרב הנוצר בפרחים שלהם. 
במים אפשר לגדל דגים קטנים כגון דגי גמבוזיה. מעניין לעקוב אחר הדגים בברֵכה, אך לדגים יש יתרון נוסף: הם אוכלים זחלים וגלמים של יתושים, וכך מונעים מטרד של עקיצות יתושים מגרדות.

קולות וצלילים 
נוסף על ציוץ הציפורים, המקנה תחושה של בילוי בטבע, אפשר להוסיף לגינה קולות נעימים אחרים. 

מה עושים? 
אפשר לבנות מובייל (מִרְצֶדֶת), מחלקי מתכת או מפֵּרות חלולים, שהרוח תגרום להם להתנגש זה בזה ולהשמיע קולות. 

מגדלים צמחים
כאמור, אפשר לשתול בגינה צמחים שימשכו אליה ציפורים ופרפרים. אבל אתם יכולים לגדל גם צמחים שתוכלו להשתמש בהם לצורכיכם. 
בגינה שלכם, תוכלו לשתול צמחים שיניבו ירקות למאכל כגון צנונית, בצל ירוק ועגבנייה, עצים שיניבו פרי (צריך לחכות בסבלנות, עד שיגדלו ויתחילו להניב פֵּרות) כגון שסק ולימון וכן צמחי תבלין וצמחים להכנת משקאות כגון אזוב, נענה, זוטה לבנה, מרווה, לואיזה ולימונית. מתוצרת הגינה שלכם תוכלו להכין סלטים, ריבות ומשקאות טעימים. 

     
דחליל בגינה הטיפולית

מזמינים בעלי חיים
בעלי חיים רבים ובהם כל הזוחלים והדו-חיים מוגנים על-פי החוק, ואסור להעבירם מן הטבע. אבל אם הגינה שלכם תצליח לפתות בעלי חיים לבוא ולהתנחל בה – הרי הם ברוכים הבאים! 

הצמחים ופינות ההאכלה, ההשקיה והקינון המיוחדות, שתכינו בגינה שלכם, עשויים למשוך ציפורים ופרפרים. אבל תוכלו למשוך אל הגינה שלכם גם בעלי חיים אחרים. 

למידע נוסף: ראו מאמרהּ של ד"ר רחלי שוורץ-צחור על גינת הפרפרים ברמת הנדיב, ועיינו ברשימת "צמחי הפרפרים"

מידע רב על פרפרים וציפורים תמצאו גם באתר המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית. 

הנה דוגמאות למבנים פשוטים שהכינו במיוחד חובבי חרקים, כדי למשוך למקום פרוקי רגליים. הצל והלחות המאפיינים מבנים מסוג זה, מתאימים למגוון בעלי חיים שחיים בטבע מתחת לאבנים או מתחת לנשר של עלים כגון טחביות, כדרוריות, עכבישים וחיפושיות. אבל גם בעלי חיים ארסיים או עוקצניים עלולים להסתתר שם, ויש להיזהר מפניהם. 

      

במו ידינו
בעזרת הדמיון שלכם, תוכלו להכין בגינה שלכם פינות, מבנים וקישוטים יצירתיים ביותר. 
לקראת ההכנה של המבנים והקישוטים בגינה שלכם, מומלץ לאסוף כל מיני פריטים: אבנים מעניינות, ענפים יבשים של צמחים, אצטרובלים, קליפות עצים, פֵּרות יבשים של צמחים (לא אכילים) וכדומה. את כל אלו תוכלו לשלב ביצירותיכם. 

     

        
שאריות של תירסים יבשים                                                                   דוגמאות לשימוש חוזר בצמיגי מכוניות ובכלים ישנים 

הפריטים שתכינו אינם חייבים להיות גדולים. ראו, לדוגמה, ערוגות קטנות שהוכנו במגירות ובארגזים ישנים. 
    
שימוש חוזר בבקבוק פלסטיק
כדאי להשתמש בפריטים רבים ככל האפשר, שעמדו להיזרק לפח, ובמיוחד בפריטים העשויים מחומרים שאינם מתכלים. מומלץ לנצל בקבוקי זכוכית או פלסטיק, שברי מרצפות, צמיגים ישנים, צעצועים שבורים וכדומה. השימוש החוזר בפריטים אלו מקטין את כמות הפסולת שצריך לטפל בה ותורם לשמירה על איכות הסביבה.
אם הרעיון שלכם כרוך בעבודה קשה, תוכלו לבקש עזרה מן ההורים. התוצאה הסופית יכולה להיות מיוחדת במינה.       

קשרי קיום בגינה 

כמו בכל סביבת חיים, גם בגינה שלכם שוררים תנאים אופייניים (תנאי מזג האוויר, סוג האדמה וכדומה), מבקרים בה בעלי חיים וגדלים בה צמחים ממינים שונים. בעלי החיים והצמחים תלויים בקשרי קיום עם יצורים ממינים אחרים. בלי קשרי קיום אלו, לא יוכלו רוב היצורים החיים לחיות. 

אילו קשרי קיום יכולים להתקיים בגינה שלכם? 

טורף – נטרף 


זחל של דובון הקורים,אוכל עלה

כל היצורים החיים זקוקים למזון כדי לחיות. ואכן, אחד מקשרי הקיום החשובים ביותר בין היצורים החיים הוא קשר טורף – נטרף. הצמחים מייצרים בעצמם את מזונם (בתהליך הפוטוסינתזה), ובעלי החיים אוכלים את הצמחים או טורפים בעלי חיים אחרים. לדוגמה, ציפורי ירגזי טורפות זחלים צעירים של פרפרים, שאוכלים עלים של צמחים; זחלים של לבנין הכרוב אוכלים עלים של צמחי כרוב או חרדל, ונאכלים על-ידי שחרור.

רצף כזה של יצורים שאוכלים זה את זה נקרא שרשרת מזון. שרשרות מזון אחדות מתקיימות בגינה שלכם. נסו לזהות אותן. 

הדדיות 


לבנין הכרוב מאביק פרחים

הפרפרים הבוגרים המבקרים את הצמחים ניזונים מן הצוף המתוק שבפרחים. בזמן שהפרפרים מתעופפים בין הפרחים ומוצצים את הצוף, גרגרי אבקה נדבקים לגופם, והפרפרים מעבירים אותם מפרח לפרח. כך הפרפרים מאביקים את הצמחים, ומאפשרים לפרי ולזרעים של הצמחים להתפתח – מאפשרים לצמחים להתרבות. 

גם ציפורים כמו בולבול מסייעות לצמחים להתרבות. הן אוכלות את הפרי העסיסי, ותורמות לפיזור הזרעים שבתוך הפרי.

אם כך, כל השותפים בקשרי קיום אלו מפיקים תועלת מן הקשר. קשרים כאלה נקראים קשריהֲדָדִיוּת. היצורים השותפים בקשר כזה מפיקים ממנו תועלת – אין נפגעים! משום כך מסמנים קשר כזה בתור יחסי (+ +), שיש בו תועלת לשני השותפים.

טפיל-פונדקאי 


נקבת כחליל האפון מטילה ביצים

לפעמים, יצור חי ממין אחד תלוי לקיומו ביצור חי ממין אחר וגורם לו נזק. לדוגמה, נקבות של פרפרים ממינים מסוימים, שמטילות את הביצים רק על צמחים ממינים מסוימים. הזחלים הבוקעים מן הביצים אוכלים את העלים, הניצנים או הפרחים של הצמחים האלה. קשרי קיום כאלה נקראים קשרי טפילות, ובהם הצמחים הם פונדקאים של הפרפרים, והפרפרים הם טפילים של הצמחים.

דוגמאות לקשרי טפילות: זחלים של הפרפר זנב סנונית אוכלים עלים של שומר ושל פיגם; זחלים של הפרפר צבעוני שקוף אוכלים אך ורק עלים של הצמח ספלול. 

הטפיל מתקיים צמוד לגופו של הפונדקאי או בתוך גופו, מקבל ממנו מזון או חומרים אחרים וגורם לו נזק. לכן מסמנים קשרים כאלה בתור יחסי (+ -). 

תחרות - קיומם של היצורים החיים אפשרי בזכות קשרי הקיום שלהם עם יצורים אחרים, וכולם זקוקים גם לחומרים (מזון, חמצן, מים ועוד) וגם לאנרגיה (אור וחום). 

אך כאשר כמות המשאבים בסביבה מוגבלת, היצורים החיים מתחילים להתחרות זה בזה. ביחסי תחרות, שני השותפים – המתחרים – ניזוקים, ולכן מסמנים אותם בתור יחסי (- -). 

צמחייה צפופה בגינה
דוגמאות לקשרי תחרות: צמחים שגדלים בצפיפות רבה ומתחרים על המים שבאדמה או על אור השמש; באביב, כשצמחים רבים פורחים, יש ביניהם תחרות על משיכת החרקים ושאר בעלי החיים המאביקים את הפרחים.

קשרי הקיום שלנו 


צמחים פורחים בגינה

קשרי הקיום מתקיימים בין יצורים רבים: בין בעלי חיים ממינים שונים, בין צמחים ממינים שונים, בין צמחים לבין בעלי חיים וגם בין האדם לבין יצורים חיים רבים. 
אנו מגדלים צמחים בגינה, משקים, מדשנים ומטפלים בהם, אך גם קוטפים אותם ומכינים מהם מאכלים, תבלינים ומשקאות. אנחנו מקימים בגינה מתקנים להאכלה, להשקיה ולקינון של ציפורים, ונהנים להתבונן בציפורים ולהקשיב לקולותיהן. 

לדעתכם, אילו סוגים של קשרי קיום (תחרות, טפילות וכדומה) מתקיימים בין בני האדם לבין בעלי החיים והצמחים? ומי מפיק תועלת מקשרים אלו, האם רק האדם או גם השותפים האחרים?

 

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום
ביטול